Zamknij
REKLAMA

Prezydent Sopotu ws. uchodźców z wyspy Lesbos: "zdecydowanie powinniśmy tym ludziom pomóc"

08:50, 15.09.2020 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu doszło do tragicznego w skutkach pożaru na greckiej wyspie Lesbos. W nocy z 8 na 9 września ogień strawił około 80 proc. powierzchni obozu dla uchodźców i migrantów Moria. W wyniku incydentu schronienie straciło blisko 13 tysięcy osób. Moria to największy ośrodek w Europie dla osób ubiegających się o azyl. We wtorek, 14 września, do tej dramatycznej sytuacji odniósł się prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Samorządowiec na antenie Radia Zet wyraził chęć pomocy osobom poszkodowanym w wyniku pożaru. Choć obóz został zaprojektowany tak, aby mogło w nim mieszkać 2 tysiące osób, liczba rzeczywiście przebywających w obozie była ponad sześciokrotnie wyższa. Cztery tysiące spośród nich to dzieci, które w wyniku rozprzestrzeniania się ognia straciły schronienie. Spłonęły kontenery mieszkalne i namioty, spłonęły szałasy i dobytek ludzi przebywających na terenie ośrodka. Pomimo działań straży pożarnej i początkowego opanowania sytuacji, w środę wieczorem obóz ponownie zajęły płomienie.

- Myślę, że Polska, która mówi że jest krajem w którym większość obywateli to chrześcijanie i katolicy, powinna wykazać się solidarnością. To byłaby też odpowiedź na nawoływania papieża Franciszka, taka pomoc ludziom, którzy są w potrzebie. Nie mamy dziś w Polsce kryzysu migracyjnego i zdecydowanie powinniśmy tym ludziom pomóc. I jestem przekonany, że społeczność sopocka chętnie by przyjęła takie osoby, szczególnie dzieci - mówił Jacek Karnowski w rozmowie z Maciejem Bąkiem, reporterem Radia Zet.

Prezydent Sopotu nie krył rozczarowania postawą rządu. Zdaniem samorządowca uchodźcy z krajów ogarniętych wojną powinni móc liczyć na wsparcie i powinniśmy im to wsparcie zapewnić.

- Myślę, że rząd sam powinien pójść po rozum do głowy i poczuć odpowiedzialność za innych ludzi. Tak jak czujemy teraz odpowiedzialność za Białorusinów, którzy walczą teraz o swoją wolność, tak powinniśmy ją czuć wobec tych, którzy uciekają z krajów niejednokrotnie ogarniętych pożogą wojenną. To powinna być nasza wspólna, polska, ale też chrześcijańska odpowiedzialność - przekonywał prezydent Sopotu.

Około 70 procent mieszkańców Morii stanowili Afgańczycy. Jak podaje Magdalena Grzymkowska (Onet.pl), na terenie obozu potwierdzono obecność przedstawicieli blisko 70 innych narodowości, wśród których panowały napięte relacje.

Sytuację dodatkowo komplikuje to, że wciąż nie ustalono przyczyny wybuchu pożaru. To, że do zapłonu doszło w kilku miejscach na raz może jednak wskazywać na podpalenie. Stelios Petsas, rzecznik rządu w Atenach, poinformował, że mieszkańcy Morii celowo zakłócali przebieg działań gaśniczych.

 

Źródła:

  • Maciej Bąk, Polskie miasta przyjmą uchodźców z Lesbos? Mocna deklaracja prezydenta Sopotu, online: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Polskie-miasta-przyjma-uchodzcow-z-Lesbos-Komentarz-Jacka-Karnowskiego-i-Aleksandry-Dulkiewicz?fbclid=IwAR15asbJ6f43eS_t5vclJfkc2cYTQm6j8TGXUinnqFNkNOYKSzYMSlg7nYo (dostęp:15.09.2020)
  • Magdalena Grzymkowska, Spłonął największy obóz dla uchodźców w Europie. Relacje świadków przerażają, online: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pozar-w-obozie-moria-na-lesbos-przerazajace-relacje-swiadkow/38q70rh,79cfc278 (dostęp:15.09.2020)

  • Agata Pyka, Grecja: Pożar w obozie dla uchodźców Moria. Kilkanaście tysięcy osób bez dachu nad głową, online:https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/grecja-lesbos-moria-pozar-uchodzcy/ (dostęp: 15.09.2020)

  • Marta Nowak, Lesbos w ogniu: 13 tys. uchodźców straciło dach nad głową. Tak płoną europejskie ideały, online: https://oko.press/moria-13-tys-uchodzcow-stracilo-dach-nad-glowa/ (dostęp: 15.09.2020)

[ZT]5870[/ZT] 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

MM

3 17

W 100% zgadzam sie z Karnowskim. 13:25, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Znowu sie spaźmiłZnowu sie spaźmił

11 1

Pomagamy, wysylamy domy modułowe, zeby nie spali w namiotach. A moze pą prezydę pojedzie tam pomagac z jakąs ekipą? To by było coś !!!! 21:06, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafałRafał

15 1

Brakuje słów na to co wypowiada cynik Karnowski,zajmij się miastem i swoim ogródkiem, a potrzebujących pomocy z Lesbos zostaw państwu które pomaga, siejesz ferment kiedyś za to odpowiesz, ty prawy człowieku, może zrobimy referendum czy mieszkańcy Sopotu tak chętnie przyjmą pod swoje dachy uchodźców,tutaj byś polegl na całej linii,i na koniec nie powołuj się na chrześcijańską odpowiedzialność ,bo to nie ma z tym nic wspólnego. 02:53, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyzxyz

12 1

Niech ich zaprosi i przyjmie do własnego mieszkania a nie naraża mieszkańców na koszty...ratownicy WOPR potrzebują nowego samochodu 12:08, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

messermesser

9 1

Doświadczenia z Niemiec pokazują, że nie ma gorszych (w sensie kryminalnym) emigrantów niż właśnie Afgańczycy. To prawda, nie mamy w Polsce kryzysu migracyjnego - i komu ta zaleta naszego kraju przeszkadza? 08:24, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SopociankaSopocianka

7 1

nie chcę w Sopocie ani Pana Karnowskiego ani emigrantów z Afryki. 15:35, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sopociaksopociak

0 0

Panie Karnowski. Od lat walczę o mieszkanie komunalne bo mieszkam na wynajentym. Jestem rodowitym Sopociakiem i dla mnie i moich dzieci nie ma tu miejsca.Od 1 grudnia po 40 latach żegnam się z Sopotem i wyprowadzamy się do innego miasta.Sopot dla warszawiaków. 06:16, 23.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%