Zamknij
REKLAMA

J. Karnowski: "mamy nadzieję, że ta ustawa bardzo szybko trafi do Sejmu". Samorządowcy murem za metropolią [VIDEO]

20:42, 14.09.2020 | P.S
Skomentuj Fot. gdansk.pl
REKLAMA

W poniedziałek, 14 września o godzinie 11.00 na przystanku PKM Brętowo rozpoczęła się konferencja prasowa dotycząca ustawy metropolitalnej dla województwa pomorskiego. W trakcie spotkania z dziennikarzami głos zabrali m.in.: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski, senator RP, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, a także prezydent Sopotu i wiceprezes Rady OMGGS Jacek Karnowski.

Samorządowcy przekonywali, jak wielką szansą dla naszego województwa może być uchwalenie ustawy w sprawie metropolii pomorskiej. Projekt ten stanowi kontynuację procesu integracji regionu, który trwa niemal od początku funkcjonowania samorządów w demokratycznej Polsce.

- Już w 1991 roku prezydent Gdyni Franciszka Cegielska, prezydent Gdańska Franciszek Jamosz i prezydent Sopotu Jan Kozłowski spotkali się i zaczęli mówić o metropolii. Czyli od tego czasu minęło 29 lat. Sprawy nabrały przyspieszenia dzięki prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, który zebrał metropolię w pewien sposób - mówił Jacek Karnowski.

Prezydent Sopotu wskazywał także na rozwiązania na poziomie prawa europejskiego, które umożliwiały zacieśnianie więzi pomiędzy miastami. Jednocześnie samorządowiec podkreślił także konieczność dalszej integracji w ramach metropolii.

- Dzięki temu, że Jan Olbrycht przeprowadził przez Parlament Europejski sprawy zintegrowanych inwestycji terytorialnych, metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot stała się faktem, ale nie takim faktem opartym o ustawę Sejmu Rzeczypospolitej. Dlatego postanowiliśmy cztery lata temu skierować projekt ustawy do Sejmu. Niestety on trafił do „zamrażarki”, także rząd Rzeczypospolitej Polskiej tym się nie zajął, pomimo że Śląsk ma swoją ustawę - przekonywał prezydent Sopotu. - Pociąg bardzo szybko przejechał, ale i nasza ustawa przeszła szybko przez Senat i mamy oto uchwaloną przez Senat ustawę o metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. I mamy nadzieję, że ta ustawa bardzo szybko trafi do Sejmu i będzie procedowana ponad podziałami (…) tak jak była procedowana ponad podziałami w Senacie Rzeczpospolitej - podsumowywał samorządowiec.

Z pełnym przebiegiem spotkania można zapoznać się na poniższym materiale wideo.

[ZT]5850[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Ja tam nie wiem....Ja tam nie wiem....

0 0

Ale spodziewam sie, ze im wiecej wolnosci dla tych ludzi, tym liczba kont w bankach urosnie niebotycznie. Maja przeciez dobry wzór! 19:48, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA