Zamknij

Sopot stanie się częścią metropolii? Pozytywna opinia komisji senackich

15:53, 03.08.2020 PAP Aktualizacja: 16:24, 03.08.2020
Skomentuj

Senacka komisja ustawodawcza oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej zarekomendowały do dalszego procedowania projekt ustawy dotyczący utworzenia związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

W czwartek na połączonym posiedzeniu senackich komisji ustawodawczej oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Rozwiązanie ma m.in. wpłynąć pozytywnie na jakoś usług publicznych i wzmocnienia potencjału rozwojowego obszaru.

[ZT]5474[/ZT]

Jak wskazano w projekcie ustawy, związek metropolitalny jest zrzeszeniem gmin województwa pomorskiego, "charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 1 mln mieszkańców. W skład związku wchodzą miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Obecnie na terenie tym, od pięciu lat funkcjonuje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S, wcześniej GOM), które jest stowarzyszeniem gmin i powiatów powstałych do zacieśnienia współpracy "na rzecz harmonijnego rozwoju całego obszaru metropolitalnego".

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, powstanie związku wpłynie na kształtowanie wspólnej polityki komunikacyjnej, co umożliwi wprowadzenie na terenie metropolii m.in. wspólnego biletu metropolitalnego.

Przedstawiciel wnioskodawców senator Ryszard Świlski (KO), przedstawiając projekt zwrócił uwagę na wieloletnią współpracę pomiędzy samorządami obszaru. Zaznaczył, że dokument jest "kropką nad i" podejmowanych działań oraz dodał, że wzmocni on budowę metropolii pomorskiej.

"To jest absolutnie obszar spójny, powiązany funkcjonalnie. Obszar, który zdał egzamin, który dzisiaj potrzebuje tak naprawdę tego wsparcia, które dla każdego elementu samorządowego jest bardzo istotne, czyli również tego wsparcia finansowego" - mówił. Podkreślił, że jest to projekt oddolny, odpowiadający na potrzeby mieszkańców gmin i powiatów.

Obecna na posiedzeniu komisji prezes Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że Pomorze z zazdrością obserwuje jak "od prawie trzech lat działa pilotaż metropolii na Śląsku". "Jesteśmy w ścisłym kontakcie z kolegami, koleżankami ze Śląska, wspólnie pracujemy. Tylko różnica między nami a Śląskiem jest taka, że mają do tego narzędzia" - oceniła.

Dulkiewicz dodała, że mimo to "wiele ekspertyz mówi o tym, że jesteśmy metropolią de facto. Teraz potrzebujemy być metropolią de iure" - powiedziała.

Prezydent Gdańska dodała, że dzięki mechanizmowi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot skorzystały mniejsze miejscowości. Wymieniła m.in. 15 tysięczne Władysławowo, które - jak wskazała - w budżecie unijnym 2014-2020 otrzymało 862 zł na mieszkańca. Kolejne miejsca - jak dodała - zajęły Kartuzy i Stegna, a dopiero czwarte miejsce Gdynia i piąte Gdańsk.

Samorządowcy zwracali uwagę, że związek metropolitalny pozytywnie wpłynie również m.in. na budowę sieci dróg i inwestycje, "które przybliżają do możliwości jak najszybszego dotarcia do Trójmiasta".

Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak zaznaczyła, że metropolia pozwoliłaby na ominięcie całego szeregu problemów prawnych. Zwróciła też uwagę, że pozwoliłaby na spełnienie oczekiwań mieszkańców, które są takie same "jak mieszkańców dużych miast". Wymieniła, że chodzi m.in. o dostęp do kultury i sportu, czy stworzenie zintegrowanego transportu publicznego.

Senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrz.) podkreślił, że związki metropolitalne "w sposób szczególny służą mieszkańcom mniejszych miast i gmin. Dodał, że doskonałym tego przykładem jest Metropolia Śląska, która - jak wskazał - w ciągu trzech lat swojego funkcjonowania zwiększyła swój budżet trzykrotnie.

"Nie dlatego, że dostawała więcej pieniędzy z budżetu państwa - one są prawie dokładnie na tym samym poziomie - tylko dlatego, że związek metropolitalny działa tak dobrze, że sami samorządowcy, poszczególne rady gmin - podejmowali decyzje o zwiększeniu budżetu związku metropolitalnego, głownie poprzez wykupowanie dodatkowych usług komunikacyjnych" - powiedział.

Projekt - w zakresie swoich właściwości - pozytywnie zaopiniowało Ministerstwo Rozwoju.

Wejście ustawy życie - zgodnie z autopoprawką złożoną podczas pierwszego czytania - jest planowane po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.

Źródło: POLSKA AGENCJA PRASOWA

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BubuBubu

0 0

"... utworzenia związku metropolitalnym"? 17:50, 03.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%