Zamknij

Wrzesień - Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera

15:09, 10.09.2018 Ewqa Podlasińska Aktualizacja: 15:10, 10.09.2018
Skomentuj

We wrześniu w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, rusza cykl spotkań z panią Marleną Meyer- trenerką autorskiego programu Teepy Snow- „Pozytywne podejście do opieki”.

Od 2012 roku wrzesień uznawany jest za Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera. Ta międzynarodowa kampania organizacji alzheimerowskich należących do ADI (Alzheimer's Disease International) ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat tej choroby.

Ważna jest również walka ze stygmatyzacją osób, u których widoczne jest otępienie i demencja.

  Podczas wykładów dowiedzieć się można między innymi:

- jak wspierać osobę chorą otępiennie?

- jak dostosować mieszkanie do potrzeb chorego na Alzheimera?

- jak radzić sobie w opiece nad chorym?

- jak komunikować się z chorym na demencję?

Niestety, mimo coraz  lepszego dostępu do informacji, na świecie wciąż wielu ludzi uważa, że  w ich krajach Alzheimer to niedostrzegany problem społeczny i zdrowotny. Między innymi z tego powodu wrzesień to ważny czas, w którym wiedza na temat  choroby jest upowszechniana.

Otępienie i demencja to wspólna nazwa określająca zespół postępujących objawów dotyczących pracy mózgu. Wpływają one na pamięć, koncentrację, myślenie, zachowania i emocje. Demencja stanowi główną przyczynę niepełnosprawności i niesamodzielności wśród osób  w  podeszłym wieku. Choć istnieje ponad 100 różnych rodzajów otępienia, to choroba Alzheimera odpowiada za ponad połowę wszystkich przypadków.

Otępienie dotyczy prawie 50 milionów ludzi na świecie, a nowy przypadek zachorowania  pojawia się co 3 sekundy. Na otępienie mogą zachorować również osoby poniżej 65 roku życia. Większa świadomość i zrozumienie otępienia pomagają walczyć z mitami i niezrozumieniem, na czym polega ta choroba. Każdy pacjent doświadcza choroby indywidualnie i objawy występują w różnym stopniu nasilenia, jednak w rezultacie nadchodzi taki czas, w którym chory  nie potrafi samodzielnie o siebie zadbać. Ważna jest więc świadomość i wsparcie rodziny oraz osób najbliższych. Niestety obecnie nie ma jeszcze leków, które mogłyby przywrócić zdrowie osobom zmagającym się z Alzheimerem, ale terapie i grupy wsparcia są dostępne w wielu krajach.

W Polsce wciąż brakuje ośrodków diagnostycznych, dlatego rozpoznanie otępienia  i późniejsza terapia, nie są łatwe. Brakuje ośrodków wsparcia dla chorych i ich rodzin, a nieliczne domy dziennego pobytu, które są niezbędne, nie rozwiązują problemów, z którymi zmagają się osoby chore i ich opiekunowie. 

Ważną rolę odgrywają tu jednak organizacje alzheimerowskie,  funkcjonujące w kilkudziesięciu miastach w kraju. Prowadzą one działania edukacyjne i informacyjne, które są bardzo potrzebne dla chorym i ich opiekunom, Celem organizacji jest także wdrożenie Polskiego Planu Alzheimerowskiego, który zapewni wczesną diagnozę, odpowiednie leczenie i dostęp do opieki instytucjonalnej oraz wsparcia chorych w ich domach.

Osoby z Trójmiasta, które chciałyby skorzystać z  bezpłatnego wsparcia i edukacji w zakresie choroby Alzheimera, mogą to zrobić właśnie w tym miesiącu.

Pierwsze spotkanie z Marleną Meyer odbędzie się we wtorek 11 września o godzinie 16:00

 

Kontakt:

Dom Pomocy Społecznej w Sopocie

ul. Mickiewicza 49

Tel.: 58 551 23 18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ewqa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%