Zamknij
REKLAMA

Sopot: Surowe kary za złamanie kwarantanny

15:09, 24.03.2020 | R.C
Skomentuj
REKLAMA

Każdego dnia sopoccy policjanci przeprowadzają liczne kontrole przestrzegania kwarantanny w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Obowiązkiem osób poddanych takiej procedurze jest stałe przebywanie w domu lub miejscu wskazanym, w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się wirusa. Tylko ostatniej doby funkcjonariusze sopockiej komendy skontrolowali ok. 140 adresów objętych zaleceniami służb sanitarnych.

Odpowiedzialność – to słowo, które aktualnie występuje najczęściej w przestrzeni publicznej w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem COVID-19. Przejawiać się ona powinna poprzez zachowanie zaleceń służb sanitarnych, unikanie kontaktów z innymi osobami, ale przede wszystkim przestrzegania kwarantanny. Są jej poddani ci, u których występuje ryzyko, że miały kontakt z osobami zakażonymi. O poddaniu tej procedurze decydują służby sanitarne.

Tylko ostatniej doby funkcjonariusze sopockiej komendy, w tym zwłaszcza dzielnicowi, skontrolowali ok. 140 adresów objętych zaleceniami służb sanitarnych. Na szczęście, dotychczas mundurowi nie stwierdzili przypadków złamania kwarantanny.

Policjanci przypominają, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. Policjanci w takiej sytuacji informują ponadto Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 tys. zł. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

źródło : Komenda Miejska Policji w Sopocie

(R.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

RafałRafał

1 0

Kto naraza na utratę zdrowia lub życia drugą osobę itd KK ,a nie 30.000 zł kara finansowa w tym przypadku jest nie adekwatna do zagrożenia. 03:10, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz