Zamknij
REKLAMA

Zupa na Monciaku. Nowa kuchnia w Sopocie wspiera potrzebujących

12:00, 10.02.2020 | P.S
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Facebook - Zupa na Monciaku

Działają na rzecz wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Pomagają biednym, chorym i uzależnionym. Dla członków inicjatywy "Zupa na Monciaku" najważniejsze jest spotkanie z tymi, którzy potrzebują pomocy. Dzięki zaangażowaniu Anny i Filipa Grabowskich mogą przygotowywać posiłki w przestronnej, przeszklonej kuchni w Górnym Sopocie.

Swoją działalność rozpoczęli w maju 2016 roku. Wszystko rozpoczęło się od spotkania z bezdomną, chorą kobietą. Później przyszedł czas na pierwszy garnek domowej zupy, który stanął na sopockim Monciaku. Tak rozpoczęła się działalność, która trwa do dziś.

Choć dotychczas posiłki przygotowywali w Gdyni, już od dawna marzyli o tym, by gotowanie odbywało się w Sopocie. W końcu nastąpił przełom.

- Anna i Filip Grabowscy z Duszpasterstwa Środowisk Twórczych i Wspólnoty św. Jana przy Kościele św. Jana w Gdańsku zaprosili Zupę na Monciaku do skorzystania przez dłuższy czas ze swojej dodatkowej kuchni w ich domu w Górnym Sopocie. Miejsce jest absolutnie wyjątkowe. Otoczone ogrodem, zielenią, a pod przeszklonym dachem, nad naszymi głowami niebo i słońce - informują członkowie inicjatywy w mediach społecznościowych.

W to, co robią, wkładają wiele serca. Jak podkreślają, to nie jest "zupa dla biednych". W kuchni wykorzystują pełnowartościowe, zdrowe produkty. Jednorazowo w trakcie sobotniego gotowania są w stanie przygotować nawet 70 litrów posiłku. To ponad 100 porcji. Oprócz tego osoby w kryzysie mogą również liczyć na kanapki, herbatę oraz świeże bochenki chleba prosto z sopockiej piekarni.

Wraz z udostępnieniem kuchni państwa Grabowskich ruszyły już także pierwsze przygotowania do tego, by dostosować miejsce do potrzeb inicjatywy. Nie mają wątpliwości, że przestrzeń, w której się znaleźli to miejsce nie tylko dobre do pracy, ale i wspólnych spotkań przy kubku gorącej herbaty.

Wsparcie osób bezdomnych nie ogranicza się jednak tylko do posiłków. "Zupa na Monciaku" dokłada również starań, aby zapewnić potrzebującym świeże ubrania, środki czystości, a także - jeśli jest taka potrzeba - oferuje niezbędną pomoc przedmedyczną. Wśród osób zaangażowanych w działania inicjatywy znajdują się m.in. lekarka, pielęgniarka, studentka medycyny, ratownik medyczny oraz harcerze z Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Okręgu Pomorskiego ZHR.

- Ci, którzy tego potrzebują, otrzymują od nas czystą bieliznę i skarpetki oraz, jeśli powiedzieli nam o swoich potrzebach tydzień wcześniej, a my zapisaliśmy prośby w zeszyciku i mieliśmy z czego ją przygotować, imienną paczkę z ubraniem - czytamy na profilu facebookowym sopockiej inicjatywy.

Choć "Zupa na Monciaku" działa jako jeden z projektów fundacji Wspólnota Chleb Życia, nie ma ona charakteru ruchu religijnego ani organizacji. Członkowie akcji przekonują, że nie jest to też miejsce do manifestowania swoich prywatnych poglądów. W działaniach inicjatywy liczy się jedno - niesienie pomocy tym, którzy tego wsparcia potrzebują.

Więcej informacji: Facebook.

[ZT]3805[/ZT]

Źródło:

  • Fanpage - "Zupa na Monciaku"
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone