Zamknij

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa i święto na dworcu. Pomorze świętuje setną rocznicę powrotu do Polski

20:00, 10.02.2020 Emil Bogumił Aktualizacja: 20:48, 10.02.2020
Skomentuj

W niedzielę rozpoczęły się obchody setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, które były równoznaczne z powrotem Pomorza do Rzeczpospolitej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu oraz parlamentarzyści. Najważniejsze wydarzenia mają miejsce w Gdańsku i Pucku.

9 lutego o 11:00 rozpoczęła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego dla uczczenia 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Wzięli w niej udział radni Sejmiku oraz samorządowcy z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego. W Sali im. Lecha Bądkowskiego pojawili się również przedstawiciele Sejmu i Senatu. Byli to m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Ryszard Świlski, Tadeusz Aziewicz, Marek Rutka, Tadeusz Cymański, czy Jarosław Wałęsa. 

Na początku sesji zaprezentowano film, w którym wytłumaczono wydarzenia sprzed stu lat. W filmie opowiadał profesor Cezary Obracht-Prondzyński, historyk, antropolog i socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystą mowę wygłosił również marszałek Mieczysław Struk. Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, podobnie jak Senatorowie RP, przyjęli rezolucję, w której oddali hołd osobom zaangażowanym w zaślubiny Polski z morzem.

Od 12:00 na gdańskim dworcu stał historyczny pociąg, któremu towarzyszyli rekonstruktorzy, którzy odtwarzali przejazd generała Hallera. Wydarzeniu towarzyszył festyn rodzinny. O 14:15 odbyła się inscenizacja przekazania obrączek zaślubinowych generałowi Hallerowi. W imieniu Pomorzan dokonali tego marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W uroczystości ponownie uczestniczyli parlamentarzyści: Małgorzata Kidawa-Błońska, Tadeusz Aziewicz, Sławomir Neumann oraz Marek Rutka.

Na gdańskim dworcu przygotowano atrakcje dla dzieci, nawiązujące do zabaw sprzed stu lat. Poza tym, możliwe było zwiedzanie pociągu oraz robienie zdjęć z rekonstruktorami. O 14:45 rozpoczął się koncert carillonowy z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Na 18:00 zaplanowano koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W poniedziałkowy poranek, o 07:25, pociąg z rekonstruktorami odjedzie na uroczystości w Pucku.

W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczył również prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski. Towarzyszyli mu m.in, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. - Sto lat temu Pomorzanie i Kaszubi opowiedzieli się za Polską! W drodze do Pucka na uroczyste obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Rzeczpospolitej. Jedziemy z gen. Józefem Hallerem! - napisał na facebookowym profilu prezydent.

 

Uroczystości w Pucku rozpoczęły się o 09:30 i potrwają do poniedziałkowego wieczora. W części z nich weźmie udział Prezydent RP. Odrębne uroczystości przygotował wiceminister kultury Jarosław Sellin wraz z Kancelarią Prezydenta RP. 10 lutego zaplanowali oni koncert w filharmonii w Wejherowie.

 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%