Zamknij

100-lecie zaślubin Polski z morzem. Data ważna dla mieszkańców Pomorza

09:07, 22.01.2020 J.F Aktualizacja: 09:41, 24.01.2020
Skomentuj

Józef Haller pokojowo odzyskuje Pomorze

W październiku 1919 gen. dyw. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowanego odzyskania Pomorza, zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, odebranego Polsce wskutek rozbiorów. Zgodnie z planem przejmowanie ziem pomorskich rozpoczęło się 18 stycznia 1920 od przejęcia Torunia przez oddziały 16 Pomorskiej Dywizji Piechot Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920, kiedy ostatni żołnierze opuścili Gdańsk.

Akcja zakończona sukcesem!

Pomimo kilku incydentów, odzyskiwanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń. 10 lutego 1920 generał Józef Haller przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Przebieg zaślubin z morzem

Generał Józef Haller przyjechał pociągiem z Gdańska do Pucka i z tamtejszej plaży wrzucił obrączkę w fale Bałtyku. To wydarzenie miało być aktem symbolizującym powrót Pomorza Gdańskiego w granice odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej i przeszło do historii pod nazwą "Zaślubin Polski z morzem".

Głównym punktem zorganizowanych wtedy uroczystości była msza dziękczynna i nabożeństwo. Pierścienie przeznaczone na zaślubiny były sfinansowane przez polskich gdańszczan. Podczas ceremonii jedynymi żołnierzami, którzy wjechali konno z brzegu do wody, byli Józef Haller i Władysław Zakrzewski.

(...)...oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemieami polskimi, ale i nad morzem polskim (...) zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem wszystkim, którzy w walce nie ustawali (...), z przemówienia gen. Józefa Hallera w czasie ceremonii zaślubin Polski z morzem w Pucku.

100-lecie zaślubin Polski z morzem - święto wszystkich Pomorzan!

Wyjątkowy koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z morzem – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają nas w lutym 2020 r. z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

informacje odnośnie gry miejskiej w Gdańsku

Nie tylko w Pucku

– Główne uroczystości nawiązujące do zaślubin z Bałtykiem odbędą się tradycyjnie w Pucku. Tym razem jednak przez całe Pomorze (na trasie z Torunia do Pucka) przejedzie specjalny pociąg wiozący generała Hallera i jego żołnierzy. Pociąg zatrzyma się m.in. w Gdańsku, gdzie przywitają go zebrani na dworcu mieszkańcy. Mało kto pamięta, że przed stu laty to właśnie Związek Polaków w Gdańsku ufundował pierścienie, które otrzymał Haller, by potem w Pucku zaślubić morze Ojczyźnie. Z okazji 100-lecia gdańszczanie również przekażą generałowi symboliczne pierścienie, by znów powiózł je do Pucka – opowiada Janusz Gawrysiak, aktor, reżyser i animator kultury przygotowujący przejazd pociągu i patriotyczny festyn na gdańskim dworcu PKP.

Kolejną z atrakcji będzie koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz w Filharmonii Kaszubskiej, podczas którego zostanie prawykonany utwór Leszka Możdżera napisany specjalnie z okazji jubileuszu

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku i Instytut Kaszubski wydadzą z okazji jubileuszu album „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę (1920-2020)" autorstwa prof. Cezarego Obracht- Prondzyńskiego i dr. Krzysztofa Kordy. 

Darmowy koncert dla mieszkańców Pomorza

W Gdańsku - w sobotę 1 lutego 2020 roku odbędzie się na Koncert zorganizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wraz z Polskim Chórem Kameralnym, dla uczczenia 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Wstęp wolny


 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%