Zamknij
REKLAMA

Wspomnienie o P. Adamowiczu: "Zaślepienie i brak refleksyjności rodzą zło, a zło rośnie w siłę"

08:55, 14.01.2020 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Ta śmierć wstrząsnęła nie tylko Trójmiastem, ale i całą Polską. Dziś, w rocznicę zamachu, swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami Urszula Sikora, studentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim.

"Zamach na Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, a potem jego śmierć, zatrzymały miasto w miejscu i czasie. Pamiętam panującą wtedy ciszę, niedowierzanie. Z każdej strony ludzie przekazywali sobie tragiczne wieści, tylko telefony wibrowały, przesyłając wiadomość: ADAMOWICZ NIE ŻYJE.

Nikt nie wierzył, to stało się tak szybko, w tak radosnej i niewinnej przestrzeni. Czuliśmy, że to nie jest tylko zamach na Pana Prezydenta, ale również na wyznawane przez nas wartości: chęć pomocy drugiemu człowiekowi, wiarę w ludzkie dobro, nadzieję. Nie tylko Gdańsk tego dnia ucichł – zamarł cały kraj.

Pamiętam wyrazy współczucia, wzruszające przemowy i wielkie gesty dobroci, które powstały w reakcji na tę tragedię. Wiece, marsze i spotkania przeciwko przemocy trwały jeszcze długo potem. Było to bardzo budujące, nawet w obliczu tak wielkiego smutku. Ludzie zbliżali się do siebie w żałobie, chcąc zrównoważyć powstałe zło, pomóc, zmienić coś.

Jednak równie szybko znów powstawała przemoc. Nienawiść. Tragedia znów stawała się pretekstem do rzucenia oskarżeń, złośliwych komentarzy, przerzucenia winy i odpowiedzialności. Rok później w przestrzeni publicznej nie trzeba długo szukać takich zachowań. Zaślepienie i brak refleksyjności rodzą zło, a zło rośnie w siłę. Tylko my możemy jeszcze coś zmienić – nie podnosić głosu, próbować zrozumieć, nie dać się pochłonąć emocjom. Zachować refleksyjność. I powstrzymać tym tragedie, które nadchodzą".

[ZT]3629[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA