Zamknij
REKLAMA

"Miasto pogrążało się w ciemnościach, kiedy tylko gasło słońce". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu [VIDEO]

12:00, 01.12.2019 | P.S
Skomentuj
Fot. dawnysopot.pl - widok na ul. Monte Cassino, po prawej widoczne nieistniejące niskie zabudowania Delikatesów Lacknera wzniesione na miejscu Willi Grunholtz (numer 4, następnie 37,obecnie 53), zdjęcie z 1940 r.
REKLAMA

W środę 20 listopada w Muzeum Sopotu odbyła się promocja książki "Miasta skoszarowane" trójmiejskiego historyka dra Jana Daniluka. W trakcie wystąpienia badacz przybliżył słuchaczom dzieje Gdańska i Sopotu z lat 1939-1945, kiedy to oba ośrodki pozostawały pod silnym wpływem wojsk Wehrmachtu.

- Podporządkowanie celom Wermachtu, celom wojny, celom polityki zbrojeniowej etc. okazało się o wiele mocniejsze niż początkowo zakładałem w tych sferach, w których myślałem, że tego nie będzie. A okazało się inaczej i to było dla mnie zaskoczeniem - mówił autor.

Podczas ponad półtoragodzinnego spotkania historyk nakreślił najważniejsze wątki swojej pracy naukowej. Jak mogliśmy się dowiedzieć, książka powstała na bazie pracy doktorskiej „«Miasto skoszarowane». Garnizon Gdańsk w latach 1939-1945” obronionej w grudniu 2017 r.

- To są takie miasta, których funkcjonowanie, kształt, rozwój, kierunek działań (...) jest w różnym stopniu, ale na pewno istotnym (...) podporządkowany celom, interesom Wehrmachtu, wojny i tego, co się wiąże z wojną - czyli na przykład wojny powietrznej, zapotrzebowaniem na ręce do pracy, zmianą sposobu życia, funkcjonowania. (...) To doskonale widać podczas wojny powietrznej. (...) Miasto pogrążało się w ciemnościach, kiedy tylko gasło słońce. To był oczywiście pewien środek ochrony przeciwlotniczej, żeby nawigatorzy, celowniczy anglosaskich, alianckich czy radzieckich bombowców mieli utrudnione bombardowanie. (...) Miasto zamierało - przekonywał badacz.

Dzięki relacji wideo opublikowanej przez portal staraoliwa.pl internauci mogą zapoznać się z całością wystąpienia.

[ZT]3180[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz