Zamknij
REKLAMA

Podwyżki za odbiór odpadów w Sopocie! Drastyczne skutki rządowej ustawy

09:55, 22.11.2019 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Sopot, podobnie jak inne samorządy, w tym Gdynia, z którą jesteśmy w jednym systemie, poprzez decyzje rządowe zmuszony jest do opracowania nowych, wyższych stawek, które wprowadzone zostaną w pierwszym kwartale 2020 roku

Wszystkie polskie samorządy w drastyczny sposób odczuwają skutki rządowej nowelizacji ustawy w utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządy wielokrotnie alarmowały, że nowe regulacje rządu doprowadzą do podwyżki całościowych kosztów funkcjonowania systemu poprzez wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Dodatkowe obowiązki nałożone na gminy (np. wprowadzenie nowej frakcji BIO), jak również wzrost cen wynagrodzeń, energii i paliw wymusza na samorządach dokonanie podwyżek stawek za odbiór odpadów.

Zmiany stawek w Sopocie podobnie jak w Gdyni i innych gminach Eko-Doliny wymusza decyzja rządu o zmianie przepisów, przede wszystkim nowa ustawa o gospodarowaniu odpadami i rozporządzenia ministra środowiska.

Istotny wpływ na podwyżki ma opłata środowiskowa (ustalane w drodze rozporządzenia przez Ministra Środowiska). Jeszcze w 2015 roku wynosiła 120 zł, w 2019 jest już 190 zł, a w 2020 roku wynosić będzie aż 270 zł.

Dodatkowo Ministerstwo wprowadziło  zakaz składowania  tzw. śmieci wysokokalorycznych – jest to ponad 1/3 odpadów które wytwarzamy. Według nowych przepisów nie można już  ich składować tylko przekazywać do przetwarzania. Koszt ich przetwarzania wzrósł w ostatnim czasie, w niektórych przypadkach nawet aż o ponad 400%.

Dodatkowo wzrosły ceny energii,  usług, paliwa, oraz pracy.

Te wszystkie składowe powodują, że żeby spiąć system gminy są zmuszone do podwyżek.

Przypomnijmy:

W Sopocie opłata za śmieci obliczana jest na podstawie dwóch składowych – ryczałt i zużyta woda.

 

Obecnie opłata za śmieci segregowane w Sopocie wynosi – 18 zł opłata ryczałtowa (powyżej 4m³ zużytej wody na gospodarstwo domowe miesięcznie dopłaca się 4,80 zł za każdy kolejny metr wody).

 

Opłata za śmieci niesegregowane to ryczałt w wysokości 35 zł oraz 9,50 zł za każdy metr zużytej wody, powyżej 4 m³

Urząd Miasta Sopotu

[ZT]3313[/ZT]

 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA