Zamknij
REKLAMA

Prezydent Sopotu przeciw wycince drzew przez SKM. Zagrożone są 294 okazy

20:00, 08.11.2019 | P.S
Skomentuj
Fot. Youtube - KolejPolska
REKLAMA

Nawiązując do wniosku PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Spółka z o.o., która zwróciła się do sopockiego Konserwatora Zabytków o zgodę na wycinkę 294 drzew, prezydent Sopotu wystąpił do Ministra Infrastruktury o przeprowadzenie zmian legislacyjnych, mających na celu ochronę drzewostanu.

Prezydent w piśmie wnosi o podjęcie stosownych działań legislacyjnych, wprowadzających takie uregulowania, które uwzględniając miejsca przez które przebiegają linie kolejowe, będą pozwalały na ochronę drzew przed ich nieuzasadnioną wycinką.

W piśmie prezydenta czytamy:

„W Trójmieście mamy do czynienia z sytuacją, która winna być traktowana odmiennie. Tory Szybkiej Kolei Miejskiej przebiegają przez środek miast, przecinając zurbanizowaną tkankę miejską na pół. Ruch kolejowy, z którym związane są takie uciążliwości jak hałas, zapylenie czy wpływ na krajobraz przestrzeni miejskiej winien być ograniczony i przestrzennie odizolowany w miejscach, gdzie sąsiaduje bezpośrednio z tkanką centów miast. Stąd regulacje prawne, powinny wprost przewidywać odmienne regulacje (odstępstwa) dla przypadków przejazdu kolei przez centra miast”.

Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które już obowiązuje, zmienia odległości usytuowania drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowej biegnącej po nasypie albo w przekopie, lub otoczonej rowami bocznymi z 15 do 6 metrów. Ale to nie rozwiązuje problemu ewentualnej wycinki drzew w Sopocie.  

Prezydent powołał się w swoim wystąpieniu na fakt, iż Sopot wpisany jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego (pozycja 936) wpisem obszarowym. Oznacza to, że ochronie konserwatorskiej podlega układ urbanistyczno-krajobrazowy miasta, czyli wszystkie elementy krajobrazu wpływające na odbiór przestrzeni miasta są chronione. Teraz kolej przebiegająca przez kurort osłonięta jest pasem zadrzewień, które stanowią rodzaj izolacji. Korytarze ekologiczne – wypełnione zielenią, stanowią stały i trwały element układu urbanistyczno – krajobrazowego Sopotu i podlegają ochronie. Dziś te drzewa i krzewy, również w kontekście nowelizacji rozporządzenia, są zagrożone wycięciem.

Stąd wniosek prezydenta do ministra, o wprowadzenie zapisów chroniących miasta będące w podobnej sytuacji co Sopot.

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Spółka z o.o., poinformowała wczoraj (7.11.2019) o unieważnieniu postępowania przetargowego, którego przedmiotem była wycinka drzew i krzewów usytuowanych wzdłuż linii kolejowej 250.

Urząd Miasta Sopotu

[ZT]3001[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz