Zamknij
REKLAMA

Rozbito mafię z Trójmiasta - Spowodowali deficyt leków w całym kraju! [VIDEO/FOTO]

09:12, 09.10.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją leków na bardzo dużą skalę, a także wywozem leków za granicę.

Sprawcy w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Działalność przestępców dotyczyła m.in. leków poprzeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce.

Poprzez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków ratujących życie pacjentów!

Jak ustalili śledczy, grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z dużą ilością aptek i przychodni - czasami nawet fikcyjnymi oraz lekarzami.

Praca funkcjonariuszy nad tą sprawą doprowadziła do ustalenia kilkunastu firm, m.in. fikcyjnych przychodni i aptek biorących udział w tym przestępczym procederze, a także osób zaangażowanych w prowadzenie tej nielegalnej działalności.

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia weszli do kilku mieszkań i aptek na terenie Trójmiasta, oraz Warszawy i Włocławka. Przeszukano także pomieszczenia zajmowane przez firmy uczestniczące w przestępczym procederze.

Zatrzymano 16 osób i zabezpieczono leki  w ilości ok.1900 opakowań, a także dokumentację finansowo – księgową i sprzęt elektroniczny. Zablokowano środki pieniężne o wartości 10,5 miliona złotych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem.

W akcji w samym Trójmieście uczestniczyło 200 funkcjonariuszy i przeszukano ponad 30 miejsc w różnych miejscach kraju. W realizacji tej sprawy oprócz policjantów z gdańskiej komendy miejskiej brali udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariusze z różnych jednostek, na terenie których prowadzono przeszukania.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zorganizowanej grupy legalizowali osiągane zyski dzięki utworzonym w tym celu podmiotom i wystawianiu dokumentacji w postaci umów i faktur pozorujących transakcje gospodarcze. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tys. złotych a także pieniądze - ponad pół miliona złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Zatrzymane osoby podejrzewane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nakłanianie do składania fałszywych zeznań oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nieodpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nieobjętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi. Za tego typu przestępstwo grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Rozbicie tej grupy było możliwe dzięki współpracy policjantów z Gdańska z funkcjonariuszami z różnych jednostek, służb i instytucji zaangażowanych w walkę z mafią lekową.

inf. Policja Pomorska 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (5)

MarikAMarikA

3 1

Straszne! Tak żerować na czyimś nieszczęściu. Ogromny problem z lekami w aptekach i się okazuje, że w Trójmieście takie rzeczy się dzieją. Jak widać powodziło im się - do czasu. 09:45, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MatecznikMatecznik

2 0

W końcu to Mała Sycylia.... Panowie w końcu zaczynają działać coś w tym temacie. Pytanie tylko o wolne sady, a jak działają to wiemy. 10:39, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlaAla

0 0

a ten samochód czarny na zdjęciu to ilustruje akcję? Czy co robi to zdjęcie? 11:35, 09.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

1 0

Auro zarekwirowane podczas akcji policyjnej. 12:00, 09.10.2019


BubuBubu

0 0

Nazwanie ich świniami byłoby obrazą dla świń! 14:16, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone