Zamknij
REKLAMA

Rozbito mafię z Trójmiasta - Spowodowali deficyt leków w całym kraju! [VIDEO/FOTO]

09:12, 09.10.2019 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją leków na bardzo dużą skalę, a także wywozem leków za granicę.

Sprawcy w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Działalność przestępców dotyczyła m.in. leków poprzeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce.

Poprzez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków ratujących życie pacjentów!

Jak ustalili śledczy, grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z dużą ilością aptek i przychodni - czasami nawet fikcyjnymi oraz lekarzami.

Praca funkcjonariuszy nad tą sprawą doprowadziła do ustalenia kilkunastu firm, m.in. fikcyjnych przychodni i aptek biorących udział w tym przestępczym procederze, a także osób zaangażowanych w prowadzenie tej nielegalnej działalności.

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia weszli do kilku mieszkań i aptek na terenie Trójmiasta, oraz Warszawy i Włocławka. Przeszukano także pomieszczenia zajmowane przez firmy uczestniczące w przestępczym procederze.

Zatrzymano 16 osób i zabezpieczono leki  w ilości ok.1900 opakowań, a także dokumentację finansowo – księgową i sprzęt elektroniczny. Zablokowano środki pieniężne o wartości 10,5 miliona złotych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem.

W akcji w samym Trójmieście uczestniczyło 200 funkcjonariuszy i przeszukano ponad 30 miejsc w różnych miejscach kraju. W realizacji tej sprawy oprócz policjantów z gdańskiej komendy miejskiej brali udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariusze z różnych jednostek, na terenie których prowadzono przeszukania.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zorganizowanej grupy legalizowali osiągane zyski dzięki utworzonym w tym celu podmiotom i wystawianiu dokumentacji w postaci umów i faktur pozorujących transakcje gospodarcze. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tys. złotych a także pieniądze - ponad pół miliona złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Zatrzymane osoby podejrzewane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nakłanianie do składania fałszywych zeznań oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nieodpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nieobjętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi. Za tego typu przestępstwo grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Rozbicie tej grupy było możliwe dzięki współpracy policjantów z Gdańska z funkcjonariuszami z różnych jednostek, służb i instytucji zaangażowanych w walkę z mafią lekową.

inf. Policja Pomorska 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

MarikAMarikA

3 1

Straszne! Tak żerować na czyimś nieszczęściu. Ogromny problem z lekami w aptekach i się okazuje, że w Trójmieście takie rzeczy się dzieją. Jak widać powodziło im się - do czasu. 09:45, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MatecznikMatecznik

2 0

W końcu to Mała Sycylia.... Panowie w końcu zaczynają działać coś w tym temacie. Pytanie tylko o wolne sady, a jak działają to wiemy. 10:39, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlaAla

0 0

a ten samochód czarny na zdjęciu to ilustruje akcję? Czy co robi to zdjęcie? 11:35, 09.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

1 0

Auro zarekwirowane podczas akcji policyjnej. 12:00, 09.10.2019


BubuBubu

0 0

Nazwanie ich świniami byłoby obrazą dla świń! 14:16, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA