Zamknij
REKLAMA

Zobacz, jak wyglądają nowe ławki i śmietniki przy sopockich alejkach - ciąg dalszy modernizacji [FOTO]

09:57, 03.10.2019 | P.S
REKLAMA
Skomentuj

Od miesiąca możemy obserwować, jak postępują prace przy modernizacji ścieżki rowerowej na Al. Wojska Polskiego. W ramach robót zmieni się nie tylko nawierzchnia, ale także elementy małej architektury. Na sopockiej promenadzie stanie 100 nowych ławek oraz 45 koszy na śmieci.

Remont ścieżki rowerowej obejmuje fragment drogi od mola do ul. Kordeckiego oraz odcinek od ul. Na Wydmach do wejścia na plażę nr 37 znajdującego się nieopodal hotelu Sopot Marriott Resort & Spa. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadają spółki Strabag i El Professional.

Strabag przeprowadza modernizację za ponad 3,6 mln zł, która obejmuje roboty drogowe, prace konstrukcyjno-budowlane, a także elementy małej architektury i zieleni. Kolejne 1,6 mln zł przeznaczono na roboty elektroenergetyczne i telekomunikacyjne realizowane przez firmę El Professional.

Ze względu na to, że ścieżka położona jest w strefie uzdrowiskowej „A” nie zdecydowano się na wykorzystanie nawierzchni bitumicznej. Zamiast tego droga zostanie wyłożona czerwoną, niefazowaną kostką brukową, która zagwarantuje większy komfort jazdy niż dotychczasowa nawierzchnia.

- W Sopocie od wielu lat prowadzimy konsekwentną politykę upiększania miasta. Tuż przy sopockiej plaży ścieżki rowerowe realizuje się z nawierzchni z kostki fazowanej, tak aby była ona jak najmniej uciążliwa dla rowerzystów i nie wprowadzała oporu w trakcie poruszania - przekonywał wiceprezydent Skwierawski. - Chodzi o względy estetyczne i uszanowanie strefy uzdrowiskowej A. W tej strefie nie chcielibyśmy nadmiernie asfaltować przestrzeni miejskiej. - mówił w maju br. wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami od września postępują pracę nad realizacją drugiego etapu robót. Modernizowana ścieżka rowerowa stanowi część europejskiego szlaku rowerowego R-10 będącego częścią międzynarodowej sieci Euro Velo. Jego całkowita długość to 8539 km, z czego 588 km przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Sopocki odcinek międzynarodowej trasy liczy łącznie 5,5 km. 

Warto zwrócić uwagę na spójność estetyczną nowych śmietników i ławek. Co istotne, będą one nie tylko przyjemniejsze dla oka, ale także znacznie wygodniejsze. Dotychczasowe zielone ławki bez oparć zostaną zastąpione przez znacznie wygodniejsze modele. W ramach inwestycji przygotowane zostaną także 3 punkty wypoczynkowe dla rowerzystów o łącznej pojemności 80 rowerów.

Za nowe ławki i kosze na śmieci wraz z montażem Sopot zapłacił 495 tys. zł.

- Mieszkam niedaleko nadmorskich alejek i prawie codziennie poruszam się po mieście rowerem. Chociaż obecnie prowadzony remont jest uciążliwy, to nie mogę doczekać się efektu końcowego! Nowa nawierzchnia alejek będzie dużo wygodnniejsza. No i przydadzą się nowe ławki i śmietniki, te stare nie wyglądają najlepiej. Ta część alejek jest nieco "staromodna", brakuje to powiewu świeżości i nowoczesnego charakteru kurortu.  Jak to mówią "byle do wakacji" - zobaczymy jakie będą efekty!  - przekonuje Anna, wieloletnia mieszkanka Sopotu.

Prace są elementem projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 – odcinek Sopot” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

[ZT]1658[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

TomTom

1 0

Super tylko czemu z drewna przy promenadzie nadmorskiej za 5 lat do wymiany .Może trzeba podpatrzeć jak to robią Włosi u nich ławki są z marmuru na lata . 13:19, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DJpatrowski krol melDJpatrowski krol mel

0 0

BARDZO jest potrzebne ławki przy przystanku na osiedlu mickiewicza bo w dni powszednie i weekendy jest zazwyczaj wszycy chciom no jak jak tylko som na przystanku 3 miejsca😕 17:47, 06.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone