Zamknij
REKLAMA

Czy Willa Martha odzyska dawny blask? Dziś przedszkole, kiedyś fabryka papierosów [FOTO]

09:49, 20.09.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Trwa remont Willi Martha, która mieści się przy ulicy Haffnera 72 w Sopocie. Od lat pięćdziesiątych XX w. w budynku mieści się przedszkole nr 5. Obecnie trwa odnowa elewacji budynku. W zabytkowej willi wymieniono okna, przeprowadzono izolację fundamentów. Efekt końcowy będzie można zobaczyć po zakończeniu prac. Czy willa odzyska dawny blask? - pytają mieszkańcy.

Historia Willi Martha 

Willa wybudowana została na polecenie Augusta Karpińskiego, według projektu budowniczego gdańskiego Paula Renzela.

Wytwórnia papierosów

Willę wzniesiono jako klacystyczny, piętrowy dom z loggią widokową na piętrze, dwuosiowym ryzalitem oraz boczą wieżą zwieńczoną szpiczastym hełmem z latarnią. W roku 1909 obok budynku stanęła oficyna, zbudowana także według planów Paula Renza. W roku 1912 Karpiński sprzedał dom określany w dokumentach jako Willa Martha. Jej właścicielem został Ignatz Paul Schoder z Sopotu, który architektowi Fr. Jodicke zlecił przebudowę oficyny na wytwórnię papierosów Ipsiana Zigarettenfabrik.

Fabryka tak reklamowała się w jednym z Sopockich przewodników:

Nie mają państwo pojęcia jak dobrze smakuje Ipsianka. Marka wysokiej jakości Ceny od 2 do 5 fenigów, w przypadku zamówień hurtowych zniżki od 5% do 10%, Rabat franko. Dostępne w najlepszych sklepach lub bezpiśrednio w fabryce w Sopocie. Podbije w mig cały wielki świat. Fabryka papierosów JPSIANA, Sopot, ul. Wilhelmowska nr 72

Willa Martha widziana z restauracji Dolinny Młyn, zdjęcie ok. 1910 r. (TPS)/ dawnysopot.pl

 

Właściciel - założyciel kąpieliska w Orłowie 

W 1919 r. willę nabył prawnik i ekonomista Witold Kukowski – założyciel kąpieliska w Orłowie. Kukowski zlecił gdańskiemu architektowi W. Harnauowi przebudowę wejścia od strony południowej i wschodniej oraz zmianę zwieńczenia wieży. 

Witold Kukowski został rozstrzelony 4 listopada 1939 w Piaśnicy. 

Marcepan i kakao!

Po 1926r. Nowym właścicielem willi był wytwórca marcepanu i kakao Saturn Edward Doering. Nowy właściciel od lat trzydziestych prowadził tu część swojej działalności. W czasie drugiej wojny światowej nieruchomości przejął Urząd Skarbowy Rzeszy, a po wojnie skomunalizowano go.

[ZT]1372[/ZT]

  • Źródło: Justyna Gibbs, Muzeum Sopotu, Marek Sperski – Sopot. Przewodnik, Informator Miejski Sopot. Www.sopot.pl, Hanna Domańska, Magiczny Sopot, za udostępnienie informacji dziękujemy: www.dawnysopot.pl

 

 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

janinkajaninka

1 0

Nie wiedziałam, że takie rzeczy działy się w tej willi. Papierosy, marcepany i kakao, a teraz bawią się tu dzieci:) Sopot ma piękną historię! 11:31, 20.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone