Zamknij

Plakaty wyborcze a ustawa krajobrazowa w Sopocie - Regulacje dotyczące banerów w mieście

15:47, 19.09.2019 J.F Aktualizacja: 13:28, 20.09.2019
Skomentuj

Zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jesienią 2019 będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. Aby oddać swój głos do urn pójdziemy już 13 października.

Politycy walczą o uwagę

Przed każdymi wyborami politycy walczą o głosy, żeby zwiększyć swoje szanse na wygraną rozwieszają swoje banery. Plakaty wyborcze kandydatów różnych ugrupowań pojawiły się również w Sopocie. Zarówno ich ilość, jak również wielkość budzi kontrowersje wśród mieszkańców. 

W Sopocie obowiązuje ustawa krajobrazowa, która zakazuje umieszczania banerów wielkoformatowych w przestrzeni miasta.

Pamiętajmy, że znajdujemy się na obszarze zabytkowym. Zespół urbanistyczno-krajobrazowy miasta Sopotu wpisany jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego od 1979 roku. Niezwykle istotne jest, zatem wprowadzenie zmian w przestrzeni miasta, ale także w naszej świadomości, naszej czyli nas mieszkańców i przedsiębiorców

Ustawa dotyczy jednak tylko przedsiębiorców, zatem wyjęci spoza niej są politycy biorący udział w kampaniach wyborczych. 

Urząd Miasta Sopotu informuje, że

Sopocka uchwała krajobrazowa nie reguluje reklam wyborczych. Kwestie dotyczące ekspozycji: plakatów, banerów, dykt wyborczych ściśle reguluje kodeks wyborczy. - Anna Dykśińska, UMS

[ZT]2543[/ZT]

Zakaz umieszczania reklam wyborczych reguluje kodeks. Zakazuje on lokalizowania banerów: 

Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych (nie można umieszczać plakatów i haseł wyborczych, chyba że zostanie udzielona na to zgoda właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia).

Poza tym bezwzględny zakaz obowiązuje:

  • na terenie szkół
  • w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku
  • na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów;
  • na terenie zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie;
  • na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Plakatów wyborczych nie można łączyć trwałe z obiektem. Należy umieszczać je w taki sposób, aby po kampanii lub na żądanie policji czy straży miejskiej można je usunąć, bez powodowania szkód.

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%