Zamknij
REKLAMA

"Zapach pomarańczy i amerykańskich papierosów" - Wieczorny rejs BATORYM w Sopocie

10:09, 13.08.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj
Kobiety opalające się na pokładzie m/s ?Batorego?. lata 60-te XX w., fot. Florian Staszewski / Muzeum Emigracji w Gdyni

Sofitel Grand Sopot zaprasza w piątek o godz. 18:30 na spotkanie z autorkami książki "Marsz, marsz BATORY". 

MS Batory – polski statek pasażerski, transatlantyk, będący jednostką bliźniaczą MS „Piłsudski”. Statek wszedł do służby w roku 1936 i pływał do 1969. Po dwóch latach od zakończenia służby, w latach 1971–1972 został złomowany w Hongkongu. Miał przydomek „Lucky Ship”. 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. 

11 dni, 3198 mil morskich - dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę… podróż na emigrację, podróż życia. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje.

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska to autorki książki pt. „Marsz, marsz BATORY”, która zawiera wspomnienia, wrażenia, tajemnice i fotografie. Książka powstała na podstawie rozmów z ponad 50 pasażerami „Batorego” oraz członkami załogi mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce.

„My jechaliśmy na zaproszenie wuja, którego znałam tylko z listów. Mama nie chciała, żebym widziała, jak zamyka dom po raz ostatni. Mówili o „Batorym”, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy.”


Na spotkanie obowiązuje wstęp wolny.

  • Caviar Lounge / Le Bar
  • 16 sierpnia 2019 r.
  • 18:30 - spotkanie autorskie
  • 20:00 - muzyczny wieczór przy dźwiękach fortepianu w towarzystwie oryginalnych koktajli serwowanych na Batorym

O autorkach książki:
Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poznały się na warszawskiej Sadybie. Obie kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazywać je dalej. W 2015 roku założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami międzypokoleniowych książek "Banany z cukru pudru" (2015) i "Na Giewont się patrzy" (2016), „Mewa na patyku” (2019), serii interakcyjnych zeszytów "Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!", "Notatnik wakacyjny", "Na Gwiazdkę", "Zeszyt tatrzański” oraz zeszytu „B jak Batory” o historii statku M/S Batory. Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie.

 

inf. i grafika Sofitel Grand Sopot 

REKLAMA
(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

aleksandra_oleńkaaleksandra_oleńka

0 0

moi rodzice też mieli okazję podróżować Batorym, mają wspaniałe zdjęcia z tego rejsu. Z chęcią przyjdę na spotkanie i kupię książkę. 10:55, 13.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone