Zamknij

Wypłyną z sopockiej mariny do Skandynawii - niepełnosprawni na drodze wyzwań

19:17, 13.08.2019 J.F Aktualizacja: 08:32, 14.08.2019
Skomentuj

W dniach 14-26 sierpnia odbędzie się wyprawa pt: „Na drodze wyzwań codzienności …”, która rozpocznie się 14 sierpnia (środa) o godz. 10.00 wypłynięciem załogi statku Alf z sopockiej mariny. W wyprawie udział wezmą członkowie Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji, którzy podczas Wystawy Sztuki Osób Niepełnosprawnych Handi - Art 2019 w Naestved partnerskim mieście Sopotu promować będą działalność artystyczną i projekty społeczne w Skandynawii. Wystawa organizowana przez Naestved Kulturforening odbywa się w dniach 20– 24 sierpnia 2019 r. w Hali Gamle Ridehus.

Gdzie popłyną, jakie wyzwania na nich czekają - opowiada Piotr Harhaj ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji:

Czeka nas nas 7 dniowy rejs sopockim Alfem, udział w wystawie Handi Art 2019 oraz pobyt w Kopenhadze zakończony spotkaniem z Margaretą Kempiński Jakobsen z Duńskiego Komitetu Helsińskiego Fundacji Praw Człowieka.

Wyprawa jest wyjątkowa w związku w związku z obchodami jubileuszu 15-lecia Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji, wieloletniej współpracy z Partnerami w Danii oraz faktem, że planem podróży, który przewiduje 7 dniową podróż morzem na pokładzie sopockiego Alfa.

  • Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji od 15 lat prowadzi działalność koncentrująca się wokół problematyki włączenia osób marginalizowanych, w tym z niepełnosprawnościami w życie społeczne. Rejs do Naestved będzie też okazją do promocji i przypomnienia praw i obowiązków członków wspólnoty, którymi są także osoby z niepełnosprawnościami.

W wyprawie udział wezmą:

Grzegorz Szupicki – pracownik Sopockiego Klubu Żeglarskiego, uczestnik ŚDS –Ośrodek Adaptacyjny MOPS w Sopocie, Michał Pniewski – pracownik i wolontariusz Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji, uczestnik Klubu Ster, Jacek Spica – instruktor terapii zajęciowej, twórca teatralny, Katarzyna Harhaj – opiekun osób niepełnosprawnych, Piotr Harhaj – animator przedsięwzięć społecznych, Wojciech Chmielecki– Skipper i opiekun sopockiego jachtu szkoleniowego Alf, pomysłodawca i realizator od czterech lat realizowanego programu edukacji żeglarskiej Sopot pod żaglami. Ania Śledzińska - od dwóch lat współprowadzi z Wojtkiem rejsy z młodzieżą w ramach programu wakacje pod żaglami.

Warsztaty Naszą wyprawę poprzedziliśmy warsztatami i spotkaniami na temat praw osób z niepełnosprawnościami, które chcemy przypominać zarówno z wody i lądu. Pierwszy z nich odbył się podczas Memphis in Poland Festival, gdzie na sopockim molo razem z artystą malarzem Piotrem Szwabe – tworzyliśmy wspólny obraz na temat praw osób z niepełnosprawościami.

  • Trasa: Po drodze zatrzymają się prawdopodobnie w Łebie i dalej w zależności od wiatrów, prądów i flaut popłyną trasą przez Bornholm (Dania) albo Sasnitz (Niemcy).

Statek S/YALF

Alf to przedstawiciel wielkiej serii stalowych dwumasztowych jachtów typu J-80 zaprojektowanych w połowie lat 60. przez Henryka Kujawę i Józefa Szymańskiego. Cenione przez żeglarzy za dzielność morską gwarantującą bezpieczną żeglugę, wytrzymałą konstrukcję modyfikowaną po doświadczeniach prototypu – bydgoskiego „Eurosa”, doskonałe do wypraw na trudne akweny. Zbudowano kilkadziesiąt jachtów tego typu, wśród których wiele zapisało się trwale w historii polskiego żeglarstwa. „Osiemdziesiątki” niosły polską banderę sportową po wszystkich oceanach i najtrudniejszych rejonach świata. Od roku 2014 jest własnością Miasta Sopot. W barwach Sopotu służy żeglarskiemu szkoleniu młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Jednostka nie jest może wygodna ale jest bezpieczna, przepłynęła w swojej historii wiele mil, w różnych zakątkach świata – powiedział Wojciech Chmielecki

Przed rejsem odbyliśmy kilka rejsów, by sprawdzić, które z osób zainteresowanych będą mogły wziąć udział w rejsie – powiedział Jacek Spica – instruktor terapii zajęciowej w ŚDS w Sopocie. Oczywiście będziemy przybijali do portów, ale na pewno czeka nas noc lub 2 na morzu. Wyprawa jest trudna – dlatego przygotowywaliśmy się do dniej solidnie. Rejs do Naestved jest pierwszym etapem wielkiej wyprawy Alfa i jego powrotu na oceaniczne wody. Dalej Alf płynie swoimi śladami rejsu sprzed 40 lat w kierunku Hornu. Wiec piszemy razem kolejne karty historii tego dzielnego statku – powiedział Chmielecki.

"Ludzie często pytają dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację takiego pomysłu

Jest kilka powodów. Jednym z nich jest fakt obchodzenia przez Stowarzyszenie 15 -lecia działalności, która w głównej mierze opiera się na pracy u podstaw w zakresie włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe. Przykładami owoców wspólnej pracy jest ponad 7 letnie zatrudnienie Grzegorza w Sopockim Klubie Żeglarskim. Tu podziękowania dla Komandora Piotra Hlavatego, który jest przykładem odpowiedzialnego i rozumiejącego pracodawcy. SKŻ wyposażył załogantów w kurki na podróż. Bardzo dziękujemy. Michał natomiast jest pracownikiem w Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji, udziela się jako wolontariusz przy realizacji naszych wydarzeń. Ponadto jest aktorem Teatru Ubogiego Relacji w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sopocie. Panowie są aktywni i niezależni. Swoją postawą dają przykład dla swoich rówieśników, profesjonalistów oraz rodziców, że każdy z nas może ma potencjał, marzenia i na miarę swoich możliwości może uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym "– powiedział Piotr Harhaj

"Trzeci powód jest taki, że 7 dni na morzu to 7 dni poza strefą komfortu do której tak przywykliśmy, jest bezpiecznie, wygodnie, znamy reguły, oczekiwania, możliwości. Dla nas, którzy na co dzień nie jesteśmy żeglarzami to może być doskonała analogia do sytuacji osób z niepełnosprawnościami, którzy na morzu codziennego życia, często miewają sztormy, białe szkwały, a jeszcze częściej flautę. Często na falach presji, oczekiwań oraz norm społecznych gubią się i nie wiedzą w którym kierunku płynąć. Teraz razem stawimy czoło wyzwaniu i trudom podróży przez Bałtyk. Chcemy podczas rejsu akcentować prawa osób z niepełnosprawnościami, które wybrali załoganci podczas wcześniejszych warsztatów" - Harhaj

  • Organizator: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
  • Współpraca i wsparcie: Miasto Sopot, SKŻ - Sopocki Klub Żeglarski, MOPS Sopot, Centrum STER

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%