Zamknij
REKLAMA

Czy piesi w Sopocie są bezpieczni? 27 wykroczeń drogowych jednego dnia

11:20, 06.08.2019 | P.S
Skomentuj Fot. Komenda Miejska Policji w Sopocie
REKLAMA

5 sierpnia br. sopoccy policjanci przeprowadzili na ulicach miasta działania pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”. Podstawowym celem działań było egzekwowanie od pieszych i kierujących pojazdami właściwych zachowań na drogach. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych sopoccy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili wczoraj działania prewencyjno–kontrolne pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. Podczas akcji patrole zwracały szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych tj. nieprawidłowe poruszanie się po drodze, przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, naruszenie obowiązku używania odblasków i niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Pod lupę zostali też wzięci kierujący, których zachowanie na drodze godzi w bezpieczeństwo pieszych. Zachowania takie to m.in. wyprzedzanie i omijanie w rejonie przejść dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, jazda wzdłuż i zatrzymanie na chodniku.

W wyniku działań stróże prawa odnotowali ok. 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi oraz 7 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Wykroczenia popełnione przez pieszych dotyczyły m.in. przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz nie stosowania się do sygnalizacji świetlnej. Wobec sprawców tych wykroczeń policjanci stosowali mandaty lub pouczenia. Policjanci ukarali mandatami karnymirównież kierujących pojazdami, m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Podczas prowadzonych działań policjanci drogówki przebadali ponad 350 kierujących pojazdami na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i ustalili, że wszyscy byli trzeźwi. Ponadto funkcjonariusze pracowali na miejscu dwóch kolizji drogowych i zatrzymali jeden dowód rejestracyjny samochodu.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze apelujemy do kierowców i pieszych o postępowanie zgodne z prawem, przypominając jednocześnie zasady:

KIEROWCO:

 • uważaj na pieszych i rowerzystów poruszających się po drogach, szczególnie w miejscach nieoświetlonych,

 • zwalniaj i zatrzymuj się przed przejściami dla pieszych, jeśli tylko widzisz, że pieszy ma zamiar przejść na drugą stronę,

 • zachowaj ostrożność mijając pieszych, a także podczas zjeżdżania na pobocze, gdy widoczność jest ograniczona,

 • nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych, ani w ich okolicy,

 • zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, z rozsądkiem stosuj zasadę ograniczonego zaufania – bądź przewidujący na drodze,

 • stosuj się do zasad ruchu drogowego i przestrzegaj limitów prędkości.

PIESZY:

 • korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych,

 • nie przechodź przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych,

 • idąc po poboczu lub jezdni idź lewą stroną drogi,

 • nie wchodź na jezdnię zza przeszkody bezpośrednio przed jadący pojazd,

 • poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Komenda Miejska Policji w Sopocie

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA