Zamknij

Niebezpieczna fala upałów! Jak pomóc sobie i innym?

14:09, 08.08.2018 | Ewa Podlasińska
REKLAMA
Skomentuj

Synoptycy ostrzegają przed kolejną falą upałów. Środa i czwartek (8 i 9 lipca) przyniosą tropikalną pogodę. Brak zachmurzenia i wiatru oraz duże nasłonecznienie sprawią, że odczuwalna temperatura wyniesie nawet 40 stopni! W nocy z czwartku na piątek - spodziewane są ulewne deszcze! Przestrzegamy przed zbytnim przegrzaniem organizmu i jego negatywnymi konsekwencjami. Osoby borykające się z dolegliwościami krążeniowymi powinny być w tym czasie szczególnie ostrożne. 

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, najlepiej postąpić tak:

Jeśli poczujesz zawroty głowy, przyspieszoną akcję serca, stan podgorączkowy lub nudności, bez wahania udaj się do zacienionego chłodnego miejsca. Zwilż twarz, ręce i nogi, a następnie zwróć się do najbliższego punktu opieki medycznej.


Widząc osobę, która majaczy, ma drgawki i suchą gorącą skórę, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

Ułóż ją na plecach z nogami i miednicą uniesioną wyżej, niż tułów.

Staraj się obniżyć temperaturę ciała kładąc zimne okłady w okolice szyi, pach i pachwin, poprzez nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza.

Nie podawaj takiej osobie żadnych leków.

Nieprzytomną osobę połóż na boku.
 

Będąc świadkiem takich sytuacji w trakcie pobytu na plaży, poproś kogoś o wezwanie ratownika.

Co równie ważne – nie bądźmy obojętni. Nigdy nie zostawiajmy ludzi bez pomocy. Może się zdarzyć, że nie udar, a obojętność stanie się przyczyną czyjejś tragedii.
 

(Ewa Podlasińska)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone