Zamknij

Dom Gościnny Luk Luk w Sopocie - miejsca noclegowe i pomoc. Dla kogo są przeznaczone?

09:00, 18.07.2019 J.F Aktualizacja: 10:46, 18.07.2019
Skomentuj Fot. materiały UMS Fot. materiały UMS

Spółdzielnia Socjalna Kooperacja w Sopocie rozpoczyna nowy etap działalności! 19 lipca obędzie się otwarcie Domu Gościnnego Luk Luk.

  • W Sopocie wystartuje kolejne przedsięwzięcie wspierające ekonomię społeczną. W piątek, 19 lipca 2019 r. zapraszamy na otwarcie Domu Gościnnego LukLuk, przy ul. Armii Krajowej 76-82. Prowadzić go będzie Spółdzielnia Socjalna Kooperacja. Początek o godz. 12.00.

Spółdzielnia Socjalna Kooperacja wchodzi w nowy etap działalności. W nowo otwartym Domu Gościnnym LukLuk realizować będzie misję zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Profesjonalnego wsparcia ekipie udzieli trenerka pracy.

Dom Gościnny LukLuk działać będzie przy ul. Armii Krajowej 76-82 (obok ogródka jordanowskiego, dawniej budynek MOSiR). Do dyspozycji gości jest 17 miejsc noclegowych (4 apartamenty, 1 apartament z wspólnym dużym pokojem przechodnim i 2 pokojami sypialnymi, 3 w wersji z 1 pokojem sypialnym).

  • Na początek miejsca zarezerwowane są przez Urząd Miasta Sopotu dla dzieci z Białorusi, które uczestniczyć będą w warsztatach w Sopockim Teatrze Muzycznym Baabus Musicalis.
  • Następnie wszyscy chętni goście będą mogli rezerwować noclegi poprzez jedną z platform pośredniczących w wynajmie.
  • Zatrudnienie w Domu Gościnnym (sprzątanie, trener pracy osób z niepełnosprawnością, recepcja, stróż nocny, koordynator) znalazło już 5 osób, docelowo będzie ich 6.

Remont budynku o wartości 1 280 000 zł nadzorował Wydział Inwestycji UM Sopot. Plac budowy został przekazany wykonawcy w kwietniu 2018 r., protokół odbioru podpisano na koniec lutego 2019 r. Spółdzielnia Kooperacja rozpoczęła dzierżawę budynku, proces wyposażania i tworzenia biznesplanu działalności z początkiem marca 2019 r.

Spółdzielnia Socjalna Kooperacja

Powołana m.in. przez Urząd Miasta Sopotu i organizacje pozarządowe Spółdzielnia Socjalna Kooperacja powstała w 2014 r. Umożliwia osobom pozostającym bez pracy oraz osobom wykluczonym społecznie aktywizację zawodową, a także reintegrację społeczną osób zatrudnionych w spółdzielni. 

Funkcjonowanie Spółdzielni Socjalnej Kooperacja wpisuje się w program Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej oraz w założenia Sopockiego Paktu na Rzecz Przedsiębiorczości Społecznej.

Kooperacja prowadzi dwa sklepy charytatywne LukLuk, Agencję Pracy Tymczasowej, parkingi sezonowe i całoroczne w Sopocie, Projekty Aktywizacyjne i Szkoleniowe, Klub Integracji Społecznej przy ul. Młyńskiej 11, wykonuje drobne zlecenia z Miasta – rozwieszanie plakatów, tłumaczenia na język migowy.

Na przestrzeni tych lat udało się aktywizować zawodowo 28 osób w ramach Agencji Pracy Tymczasowej, 8 osób w sklepach LukLuk, 9 osób w biurze Kooperacji przy różnego rodzaju projektach, 17 osób przy realizacji sezonowych parkingów.

Aktualnie struktura zatrudnienia w Spółdzielni to: 3 osoby w Agencji Pracy Tymczasowej, 4 osoby w sklepach LukLuk, 1 osoba w biurze i od niedawna 5 osób w ramach Domu Gościnnego – docelowo będzie ich 6.

Klub Integracji Społecznej w Sopocie otwarty w maju 2019 r. aktywizuje społecznie i zawodowo 12 osób i jest uzupełnieniem oferty w Sopockim Inkubatorze Przedsiębiorczości Społecznej przy ul. Młyńskiej 11.

- Urząd Miasta wspiera w ten sposób ekonomię społeczną, zatrudnienie osób z najtrudniejszą sytuacją zawodową. Stałe wsparcie trenera pracy to nie jest standard u pracodawców. Ale nam nie zależy na rachunku ekonomicznym, ale społecznym, dlatego na stałe zatrudniamy nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale też zapewniamy stałe wsparcie dla nich na stanowisku pracy. Zależy nam na stabilności zatrudnienia, na stworzeniu takich warunków, by osoby te mogły uczyć się wykonywanych zadań już w pracy. Jest to najlepszy model przy zatrudnieniu - szczególnie osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówiła Kamila Skalska ze Spółdzielni Kooperacja. - Będziemy w nim realizować naszą misję zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną. Ekipa będzie wspierana przez trenerkę pracy. Już teraz nasi bohaterowie szykują wszystko do otwarcia.

Fot. materiały UMS

[ZT]1023[/ZT]

W 2017 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniósł 26,3%, W porównaniu do wyników z roku 2016 wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 2,6 pkt proc. (wzrost o 3,8 pkt proc. w stosunku do roku 2015). Pomimo wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, nadal pozostaje on na bardzo niskim poziomie, prawie dwukrotnie niższym niż średnia unijna (48,7%).  - NIK

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%