Zamknij
REKLAMA

Spotkanie z autorem szpiegowskich hitów. Vincent Severski zagości w Sopotece

15:57, 11.06.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Wszystkich miłośników mocnych wrażeń zapraszamy do Sopoteki na niezwykłe spotkanie z Vincentem Severskim, autorem szpiegowskich hitów m.in. „Nielegalnych”, „Niewiernych”, „Nieśmiertelnych”, „Niepokornych”. Już dzisiaj (11 czerwca) o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Transmisja na żywo dostępna na stronie facebook Sopoteka - https://www.facebook.com/SopotekaPL/

Słowo o autorze
Vincent V. Severski - urodził się w Warszawie w rodzinie oficera wojska polskiego. W młodości interesował się ekstremizmem lewicowym i sam sympatyzował z ruchami trockistowskimi. Studiował prawo na UJ, a następnie w Warszawie, gdzie poznał miedzy innymi Lecha Falandysza, Janusza Kochanowskiego i Ryszarda Kalisza.
W 1982 roku ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych jako jeden z prymusów. Był oficerem wywiadu PRL i RP, działającym przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany.
W 1982 roku skierowany do wydziału tak zwanej „dywersji”, najważniejszego wówczas i największego wydziału polskiego wywiadu. Za granicą spędził 13 lat, z tego 12 już po 1990 roku. Realizował zadania na Wschodzie, Azji, Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie. Odbył około 140 misji w blisko 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Jest postacią dobrze znaną w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych. Odszedł w 2007 roku na własną prośbę ze służby w wywiadzie w stopniu pułkownika.
Odznaczony i wyróżniany przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazała się nowa książka Vincenta V. Severskiego. „Zamęt”. To początek nowej ośmiotomowej serii szpiegowsko-kryminalnej.

„Zamęt to moja próba stworzenia nowego gatunku, łączącego klasyczny kryminał z powieścią szpiegowską. Trochę jakbym wpuścił Kurta Wallandera w świat George’a Smileya – lub odwrotnie. Znajdziemy tu wszystkie elementy, które kojarzą się z kryminałem: trupa, dochodzenie i pytanie: «kto zabił?». Nie zabraknie laboratorium kryminalistycznego i żmudnego badania śladów. Ale wszystko to połączyłem ze światem sensacji i szpiegów” – wyjaśnia pisarz. „W świecie szpiegów popełnianie przestępstw nie jest niczym niezwykłym – wręcz przeciwnie. Tyle że jest to sytuacja, w której czyn zabroniony uznaje się za dozwolony, bo popełniono go dla dobra ojczyzny. Towarzyszą temu skomplikowane, a przy tym fabularnie atrakcyjne, okoliczności, które umożliwiają skonstruowanie książki, jaką chciałem napisać”.

Jak autor wyjawia, po napisaniu pierwszych trzech thrillerów o „Nielegalnych” poczuł, że chciałby spróbować czegoś nowego i dlatego czwartą częścią definitywnie zamknąłem serię. „Potrzebowałem zastrzyku świeżości, by nie znudziła mi się praca pisarza. Wiedziałem, że mam jeszcze sporo do powiedzenia, ale też zdawałem sobie sprawę, że nie sprawi mi frajdy używanie do tego wciąż tych samych narzędzi. Myślę, że czytelnicy to docenią – pozostaję w sferze tego, co lubią, a więc opisuję nadal świat szpiegów, ale jednocześnie serwuję to w innej, choć, mam nadzieję, równie atrakcyjnej formie. Książki nazywane są duchową strawą, i – podobnie jak w przypadku strawy dla ciała – obowiązuje tu ta sama zasada zróżnicowanego menu. Kto lubi jeść ciągle to samo? Można uwielbiać owoce morza, ale warto zadbać o to, by podawano je z różnymi sosami i dodatkami. Można lubić thrillery Severskiego, ale w połączeniu z kryminałem będą smakować, mam nadzieję, jeszcze lepiej” – mówi pisarz.

„Zamęt” stanowi dla Severskiego, byłego oficera wywiadu PRL i RP, okazję do pokazania pracy szpiegów od nieco innej strony. „Zobaczymy tu nie tylko zakulisowe i niebezpieczne rozgrywki z polityką i biznesem w tle, ale także – poprzez zderzenie tego świata z realiami świata kryminalnego – sposoby działania agentów w sytuacji, gdy dochodzi do zabójstwa i trzeba przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie kto i dlaczego się tego dopuścił” – komentuje autor.

Sopoteka - Centrum Sopot - Tadeusza Kościuszki 14 


Wydarzenie odbywa się w ramach projektu NIE-zwykła biblioteka finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

  •  
  • źródło inf/foto https://www.facebook.com/events/1512036135599405/
  • źródło/recenzje (źródło: http://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/vincent-v-severski-rozpoczyna-nowa-osmiotomowa-serie-szpiegowsko-kryminalna-pierwsza-czesc-zamet-juz-w-sprzedazy/http://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/zapowiedzi-wydawnictwa-czarna-owca-na-pierwsza-polowe-2019-roku/)
(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone