Zamknij

Czy w tym roku wystarczy blokad na auta? - Straż Miejska kontra sezon letni w Sopocie

14:29, 22.05.2019 J.F Aktualizacja: 09:56, 23.05.2019
Skomentuj

Sopocka Straż Miejska dostanie 50 dodatkowych blokad na koła samochodowe. Będą to blokady uniwersalne, pasujące do każdego typu kół. Dzięki temu zakupowi, sopoccy strażnicy będą dysponowali w sumie 70. blokadami. Zakup urządzeń będzie sfinansowany z budżetu Miasta Sopotu.

Źle zaparkowane samochody to problem, z którym Sopot boryka się każdego lata i który z roku na rok się nasila. Sopot każdego roku odwiedza ponad 2 mln turystów. W ubiegłym roku strażnicy miejscy 867 razy zakładali blokady na koła pojazdów parkujących niezgodnie z przepisami. Wydali również 116 dyspozycji do odholowania nieprawidłowo zaparkowanych aut. Tylko od początku tego roku, takich dyspozycji było już 90 i wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie dużo większa.

– Działania Straży Miejskiej to efekt oczekiwań mieszkańców Sopotu, którym na co dzień źle zaparkowane samochody utrudniają życie a nierzadko stwarzają też zagrożenie dla pieszych – mówi Tomasz Dusza, komendant sopockiej Straży Miejskiej. –  Sopot z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. nie może pobierać opłat za parkowanie w weekendy, stąd potrzeba intensyfikacji działań właśnie w te dni. Oprócz blokad i odholowywania pojazdów strażnicy miejscy informują turystów o możliwości skorzystania z bezpłatnego parkingu buforowego przy ERGO ARENIE. By zapewnić bezpieczeństwo w mieście nawiązaliśmy też współpracę z sopocką Policją. Skutkiem będą wspólne patrole strażników miejskich i policjantów – zwłaszcza w weekendy i dni wolne. Za to dodatkowe wsparcie zapłaci Gmina Miasta Sopotu – dodaje komendant Tomasz Dusza.

Źle zaparkowane samochody to nie jedyny problem, którym zajmują się funkcjonariusze Straży Miejskiej w Sopocie. Patrole codziennie pilnują porządku w mieście, podejmują interwencje wobec osób zakłócających spokój, zaśmiecających miasto, monitorują (również z użyciem mobilnych kamer) „dzikie” wysypiska, reagują w sytuacjach, gdy w piecach domowych spalane są odpady lub gdy niszczona jest zieleń, reagują też na zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych. Na bieżąco prowadzony jest również monitoring miasta. Tylko na ulicy Bohaterów Monte Cassino pracują 42 kamery. W całym Sopocie jest ich niemal 170.

W roku 2018 dyżurni sopockiej Straży Miejskiej odebrali od mieszkańców 3758 osobistych lub telefonicznych zgłoszeń. Natomiast liczba podjętych przez strażników interwencji przekroczyła 21 tys. W większości dotyczyły wykroczeń w ruchu drogowym. Warto dodać, że po każdej podjętej interwencji strażnik, zgodnie z procedurami, musi jeszcze wypełnić odpowiednie dokumenty. Przykładowo, odholowanie samochodu wiąże się ze sporządzeniem kilkunastu stron obowiązkowej dokumentacji.

W sopockiej Straży Miejskiej jest zatrudnionych 28 funkcjonariuszy, z których 8 to dyżurni i operatorzy systemu monitoringu w Urzędzie Miasta. Trzy miejsca czekają na obsadzenie.

Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zirytowanyzirytowany

1 0

co roku zapewnienia, nowy podsterunek a przychodzi weekend i wszytko wraca do normalnosci, smutnej normalnosci sopotu :( zobaczymy co bedize w tym roku 15:58, 22.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%