Zamknij
REKLAMA

Jak zadbać o bezpieczeństwo w okresie świąt? Zabezpiecz mieszkanie i jedź zgodnie z przepisami

13:11, 20.04.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

W województwie pomorskim rozpoczęły się działania pod nazwą „Bezpieczny weekend”. Głównym zadaniem dla sopockich policjantów będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze będą też kontrolować okolice dworców, przystanków komunikacji miejskiej i centrów handlowych. Oprócz tych umundurowanych nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą również nieumundurowani policjanci.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zabezpieczmy kurki z gazem i wodą, dokładnie zamknijmy drzwi i okna. Poprośmy zaufanego sąsiada o przypilnowanie i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, gdy nas nie będzie. Nie pozostawiajmy żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność, m.in. porozrzucane reklamy na wycieraczce, zostawiona korespondencja w skrzynce na listy.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w kilku wewnętrznych kieszeniach.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na drogach i w związku z tym na głównych szlakach komunikacyjnych pojawi się więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy, a gdy sytuacja na drodze będzie tego wymagała, kierować będą ruchem, aby podróżujący mogli sprawnie i bezpiecznie dojechać do celu. 

Wszystkim nam powinno zależeć na bezpieczeństwie, dlatego warto się do podróży odpowiednio przygotować. Pamiętajmy:

  • - wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci,
  • - sprawdźmy czy nasz samochód  posiada aktualne badania techniczne, sprawne oświetlenie, gaśnicę, płyn w spryskiwaczach i koło zapasowe,
  • - sprawdźmy, czy mamy ze sobą dokumenty auta i kierowcy,
  • - zaplanujmy wyjazd – przygotujmy trasę przejazdu i miejsca, gdzie będziemy mogli odpocząć podczas podróży,
  • - pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,
  • - dostosujmy prędkość do warunków drogowych oraz swoich umiejętności - jadąc wolniej jedziesz bezpieczniej,
  • - nigdy nie wsiadajmy za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Wielkanoc to także „śmigus-dyngus”, czyli tradycja „Lanego Poniedziałku”. Pamiętajmy, że niewłaściwe obchodzenie tego zwyczaju, np. wylewanie na przechodniów z budynków dużych ilości wody lub zanieczyszczeń, a także rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą z wiaduktów na przejeżdżające samochody, może powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Policja apeluje również o ostrożność w okresie przedświątecznym, zwłaszcza podczas robienia zakupów. Do sklepu nie powinniśmy zabierać ze sobą całego naszego dobytku. Powinniśmy zabrać tylko to, co jest nam potrzebne: tylko tyle pieniędzy lub tylko te karty płatnicze niezbędne do zapłacenia za zakupy. Ponadto nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby cały czas były przez nas widoczne. W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. Kieszonkowcy. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie kobiety, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie.

W sytuacji, gdy cokolwiek wyda nam się niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc na numer alarmowy 112. 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone