Zamknij

Zmiany w zasadach najmu krótkoterminowego w Sopocie. Czego się spodziewać?

16:05, 11.04.2019 P.S Aktualizacja: 09:19, 12.04.2019
Skomentuj Fot. Jakub Pavlinec / sopot.pl Fot. Jakub Pavlinec / sopot.pl

W dniu 10 kwietnia 2019 roku przedstawiciele Sopotu uczestniczyli w sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, poświęconej w całości zagadnieniu regulacji najmu krótkoterminowego w Polsce. 

Obecny na Komisji Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pan Jan Widera, przedstawił tworzony w Ministerstwie projekt Białej księgi regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce. W ramach podjętych działań powstać ma między innymi centralny system ewidencji obiektów noclegowych, który będzie prowadzony przez gminy i w którym będzie istniała możliwość dodawania nie tylko obiektów kategoryzowanych, ale również innych obiektów noclegowych, w tym kwater prywatnych. Ma to wpłynąć na zmniejszenie „szarej strefy”, poprzez wzrost świadomości turysty i wybieranie przez niego sprawdzonych i zarejestrowanych ofert.

Rozważane jest także – wzorem innych krajów – aby numery z tej ewidencji musiały być prezentowane przy każdej ofercie na platformach rezerwacyjnych (jak np. Booking.com czy Airbnb)

W imieniu Sopotu oraz Związku Miast Polskich stanowisko strony samorządowej w kwestii najmu krótkoterminowego prezentowała Magdalena Jachim Naczelnik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej.

W ocenie samorządu krajowy system ewidencji to dobry krok w kierunku uregulowania najmu. Jednak z perspektywy miasta turystycznego, jakim jest Sopot, działania te nie będą wystarczające. Obecnie gminy mogą wpisać obiekt, spełniający przewidziane prawem wymagania, do prowadzonej ewidencji, jednak nie mogą go z niej wykreślić, jeśli nie są przestrzegane ogólnie przyjęte normy porządku publicznego. Miasta nie posiadają żadnych narzędzi pozwalających na szybką interwencję.

Sopot deklaruje wyraźnie, że nie chce w żadnym stopniu ograniczać najmu krótkoterminowego, ale widzi zdecydowanie potrzebę uregulowania tej kwestii i wprowadzenia odpowiedzialności właścicieli za zachowanie gości. 

Taki postulat zgłaszają także sami przedstawiciele firm wynajmujących apartamenty na terenie Sopotu, którzy spotkali się 2 kwietnia z prezydentem Sopotu. Nic chcą oni eskalować negatywnego nastawienia mieszkańców do wynajmu. Podpisują ze swoimi gośćmi regulaminy zachowania podczas pobytu, często również przekazują sąsiadom całodobowy kontakt do osoby, która jest w stanie podjąć natychmiastową interwencję, czy wręcz do wynajętej agencji ochrony.

Ustalono, iż najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie delegacji prawnej samorządom, które najlepiej znają specyfikę swoich miast i na swoim terenie będą mogły wpływać i regulować kwestie związane z najmem. W związku z tym Sopot, poprzez Związek Miast Polskich, przedstawi projekt ustawy, która z dużym prawdopodobieństwem mogłaby być dyskutowana jeszcze w tej kadencji. Przewodniczący Komisji, pan Ireneusz Raś, zobowiązał się do zebrania podpisów, koniecznych do przedstawienia projektu ustawy w Sejmie.

Przedstawiciele Ministerstwa zobowiązali się również do kontaktu i konsultowania prowadzonych prac w zakresie najmu krótkotrwałego.

Urząd Miasta Sopotu
Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%