Zamknij

Darmowe warsztaty w DS Kamienny Potok - bębny, majsterkowanie, zajęcia artystyczne

07:00, 14.03.2019 J.F Aktualizacja: 09:25, 14.03.2019
Skomentuj

Nowy oddział Domów Sąsiedzkich Alternatywy 5 w Kamiennym Potoku" znajdujący się na ul. Mazowieckiej 2 w Sopocie zaprasza na cykl darmowych warsztatów. 

Mieszkańcy Sopotu mogą skorzystać z zajęć artystycznych, nauki gry na bębnie lub majsterkowania. 

Warsztaty stolarskie pod „okiem” fachowca

Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego . Lubisz przerabiać , odnawiać , tworzyć te warsztaty są właśnie dla Ciebie. Zapisy na zajęcia [email protected] W tytule proszę wpisać „STOLARNIA”

Warsztaty bębniarskie 

Prowadzący Ksawery - Muzyk, instruktor gry na bębnach i na ciele, lider zespołu KuKaKiKe, głównie rytmy zachodnioafrykańskie. 14 lat doświadczenia w grze na bębnach. Przez 5 lat grał w międzynarodowym zespole perkusyjno-tanecznym Vimoroz w Danii inspirowanym rytmami z zachodniej Afryki. W Danii pobierał nauki m.in. od artystów z Ghany (Jessie Gor, Michael Domfeh, Kofi Blay) a także prosto od muzykoterapeutów. W Perth w Australii uczęszczał na warsztaty Jibbiego (Senegal) z formacji Shangara Jive. Współpracował z ośrodkami terapeutycznymi, głuchoniewidomymi, chórem dziecięcym, teatrem i licznymi festiwalami (mi.in. Progressteron, FROG, Szekspirowski, Afrosfera), grał w uniwersyteckim zespole tańca brzucha Agadir (2 lata), oraz 3-krotnie (2010, 2011, 2012) współpracował z Fundacją Theatrum Gedanense w projekcie 'Fabryka Talentów', angażującym dzieci z Dolnego Miasta w Gdańsku. Od 2010 do 2016 prowadził cotygodniowe warsztaty bębniarskie w Klubie Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku-Brzeźnie oraz jest współtwórcą powstałego w 2012 r. zespołu bębniarskiego KuKaKiKe, wykonującego rytmy zachodnioafrykańskie i brazylijskie. Oprócz zajęć typowo bębniarskich prowadzi także warsztaty z rytmiki, okazjonalnie z pieśni afrykańskich, perkusji na ciele oraz grania na przedmiotach codziennego użytku. W latach 2014-2015 kierownik sekcji rytmicznej w projekcie teatralno-rytmicznym 'Draka na Baniakach' który wykonywał rytmiczne spektakle z wykorzystaniem złomu, odpadów i przedmiotów codziennego użytku. W 2016 r. przez pół roku ćwiczył i występował z tancerkami z Trójmiejskiego Cocodjembe & Nandaloo.

Część 1: RYTMIKA
Kto powiedział, że do tworzenia rytmu potrzebne są tylko instrumenty? Podczas warsztatu perkusji na ciele dowiemy się jak zamienić w orkiestrę swoje własne ciało, zajmiemy się koordynacją ruchową, klaskaniem, tupaniem, pstrykaniem i łączeniem tych dźwięków w rytm, słuchaniem siebie nawzajem z jednoczesnym skupianiem się na własnym rytmie. Każdy z nas poza tym będzie może mieć na sobie inny ubiór, co również nie pozostaje bez znaczenia na efekty akustyczne perkusji na ciele; np. dźwięk płynący z uderzenia w dżinsy i ten płynący z uderzenia w gołe ciało brzmi zupełnie inaczej, a jeszcze innych efektów dostarczają monety w kieszeni. Śpiewanie i wystukiwanie rytmów powinno być podstawą każdego warsztatu bębniarskiego zanim zacznie się grać na bębnach. Pozwala to na zaprzyjaźnienie się naszego ciała z rytmem, bo rytm nie powinien płynąć jedynie z głowy, a przede wszystkim z całego ciała, a jeszcze lepiej z duszy. Tak samo jak obraz lub melodia, rytm jest swoistą formą ekspresji. Rytm jednak to nie melodia, a jedynie jej szkielet, jednak jak dodamy do tego jeszcze ruch, otrzymamy połączenie rytmu i tańca, zupełnie bez prądu, wzmocnienia i instrumentów. Warunek: solidny, pusty w środku, drewniany podest. Kilka ćwiczeń pochodzi pośrednio ze słynnej brytyjskiej grupy STOMP grającej na wszelkich przedmiotach domowego użytku. Zajęcia te także znajdują zastosowanie w pedagogice i muzykoterapii, zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych.

Część 2: WYKORZYSTANIE PRZEDMIOTÓW W RYTMICE
Warsztat perkusji na ciele pozwolił poznać zasady i techniki tworzenia rytmu bez udziału przedmiotów – klaskanie, tupanie, pstrykanie...rytmy, frazy, przerywniki – dowiadując się o właściwościach akustycznych naszego ciała. Tym razem w ruch pójdą przedmioty codziennego użytku, pozornie nudne i statyczne, kojarzące się z brudną robotą... . A jednak kije od szczotek okażą się doskonałym narzędziem do produkcji rytmu w profesjonalny sposób. Poznamy techniki gry na drewnianych kijach, tony, basy, tłumienie, w grupie, indywidualnie. Nauczymy się koordynować pracę nóg i rąk, słuchać siebie samego i siebie nawzajem, umiejętnie liczyć takty, pracować nad zręcznością i dokładnością. To wszystko pozwoli nam na kreatywne stworzenie mini występu o unikalnej choreografii.

Część 3: KLASYCZNE ZAJĘCIA BĘBNIARSKIE
Bęben afrykański (djembe) to za wyjątkiem trójkąta najprostszy instrument muzyczny. Bliski człowiekowi i jego korzeniom. W odróżnieniu od takich instrumentów jak gitara czy pianino nie wymaga on wieloletniej nauki i doskonalenia techniki, aby móc aktywnie grać w grupie. Instruktor z doświadczeniem jest w stanie nauczyć grupę dzieci grać wspólnie rytm już w trakcie jednych zajęć. Uczestnictwo w zajęciach pozwoli adeptom na opanowanie kilku rytmów brazylijskich i afrykańskich, które będą mogli wykorzystać w przyszłości np. podczas parad ulicznych czy w trakcie regularnie odbywających się na terenie Trójmiasta jam-sessions dla bębniarzy.

Pozostałe zajęcia i szczegółowy terminarz:

źródło inf i zdjecia: za zgodą/ facebook/ https://www.facebook.com/Alternatywy-5-Dom-S%C4%85siedzki-w-Kamiennym-Potoku-293995124338629/

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%