Zamknij

Wyłoniono zwycięski projekt. Jak będzie wyglądał pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie?

14:55, 13.03.2019 | Przemysław Szczygieł
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Darek Iwański / Fakt_redakcja_zrodlo

W poniedziałek 11 marca odbyło się zebranie Komisji konkursu na pomnik Władysława Bartoszewskiego. Zadecydowano, że jego druga edycja się nie odbędzie. Do realizacji zostanie oddany projekt wyłoniony w ramach edycji pierwszej. Jego autor - Jacek Kiciński - przychylił się do sugestii wprowadzenia zmian.

Rzeźbiarz zajął drugie miejsce w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie "Warto Być Przyzwoitym". Jak informowaliśmy na początku stycznia, pierwszego miejsca nie przyznano, a pozostałe dwie zakwalifikowane prace otrzymały wyróżnienia. Tym samym to właśnie projekt, który został doceniony już na początku, będzie zrealizowany.

Warto zauważyć, że zarówno zalecenia komisji, jak i mieszkańców Sopotu zostały wzięte pod uwagę. Nowa wersja zwycięskiej koncepcji jest znacznie bogatsza w detale. Na realizmie zyskała twarz oraz sylwetka postaci. Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka. Według pierwotnych założeń rzeźba miała stanowić popiersie profesora, jednak po modyfikacjach projekt przedstawia już jego całościowy wizerunek. Pomnik będzie prezentował się znacznie bardziej dynamicznie. Ujęcia ciała w ruchu, a także przydanie rzeźbie atrybutu w postaci laski, sprawi, że dzieło wyda się znaczniej bardziej "żywe".

(Fot. Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym - z strony aktualna wersja projektu, z prawej pierwotny koncept)

 

[ZT]1548[/ZT]

[ZT]1177[/ZT]

Źrodła:

  • https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/91143-nie-bedzie-drugiego-konkursu-na-pomnik-wladyslawa-bartoszewskiego-w-sopocie-ale-sa-zmiany-w-projekcie-zdjecia?fbclid=IwAR1uZytL7Pj-k3Hpsod-vHL77eAVkkXqWvSysQP6SsocdOz52vgU6O_hedU

 

(Przemysław Szczygieł)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone