Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowa współpraca UNICEF i Sopotu. Do miasta trafi ponad 10,5 mln złotych

09.00, 25.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Wsparcie psychologiczne dla dzieci i ich rodzin, półkolonie letnie i zimowe, ułatwienia w edukacji oraz szeroka oferta integrujących i rozwijających zajęć pozalekcyjnych, czy wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych oraz opieka zdrowotna – to tylko niektóre z działań, jakie w najbliższych miesiącach sfinansowane zostaną z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. UNICEF zaakceptował i podpisał dokumenty dotyczące wsparcia dzieci uchodźczych na terenie Gminy Miasta Sopotu.

UNICEF na wsparcie realizacji działań związanych z kryzysem ukraińskim i reagowaniem na sytuację uchodźców w Sopocie przeznaczył kwotę 10 575 840 zł. Program trwać będzie do końca sierpnia 2023 r. Główne obszary realizacji projektu to ochrona i bezpieczeństwo dziecka, zdrowie, edukacja, opieka społeczna czy rozwój młodzieży. 

Ponad 10 mln zł ze środków UNICEF umożliwi rozbudowanie systemu wsparcia dla wszystkich uczniów naszych szkół i wychowanków przedszkoli. – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

– Dzięki tym środkom możemy m.in., zatrudnić dużo więcej asystentek integracyjnych w naszych placówkach oświatowych czy osób wspierających rodziny. W sopockich szkołach podstawowych ponad 16 proc. uczniów stanowią dzieci z Ukrainy – działania integrujące i wspierające wszystkich uczniów są niezwykle ważne.  Dzięki pieniądzom przyznanym nam przez UNICEF sytuacja tych dzieci bardzo się poprawi.

Realizacja programu zakłada działania długofalowe, a także wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych. W związku z realizacją projektu UNICEF sopockie placówki oświatowe, nauczyciele, uczniowie i ich rodziny otrzymają m.in. wsparcie psychologiczne (konsultacje psychologiczne dla dzieci i ich rodzin), do szkół i przedszkoli trafi nowy sprzęt informatyczny. Najmłodsze dzieci skorzystają także z doposażonych placów zabaw. Dla dzieci pochodzenia ukraińskiego dodatkowo przygotowywane są kursy języka ukraińskiego, by nie traciły kontaktu z narodową kulturą i językiem.

Przed nami także cykl integracyjnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, pikników, festynów czy rejsów integracyjnych.

- Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna w Ukrainie – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu –  Część uchodźców podejmuje decyzje, że Polska, Sopot będą ich domem na dłużej, albo nawet docelowo. Dlatego budowanie wspólnoty, włączanie wszystkich i integracja, która pozwoli uchodźcom na samodzielne i niezależne funkcjonowanie jest bardzo ważna.

UNICEF to Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, międzynarodowa i międzyrządowa organizacją powołana przez ONZ. Wśród jej podstawowych zobowiązań jest ochrona praw dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Morfeusz Morfeusz

3 0

Uchodźcy, uchodźcom, uchodźców... Odmieniane na wszelakie sposoby. Stare sposoby Żymian na osłabienie narodu: sprowadzić obcych. 07:44, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%