Zamknij
REKLAMA

Sopot: Rozpoczął się remont wejścia do Zakładu Balneologicznego

09.00, 24.09.2022 .
Skomentuj Fot. Facebook, Marcin Skwierawski - wiceprezydent Sopotu
REKLAMA

Jak poinformował Wiceprezydent Miasta Sopotu Marcin Skwierawski, rozpoczął się remont wejścia do Zakładu Balneologicznego. Obiekt wybudowano w 1903 roku. Do jego najsłynniejszych elementów należy jeden z najstarszych herbów Sopotu.

Zakład Balneologiczny zaprojektowali znani sopoccy architekci przełomu XIX i XX wieku - Paul Puchmüller i Heinrich Dunkel. Koszt budowy wyniósł 460 tys. ówczesnych marek i zajął teren dawnego kąpieliska założonego przez Jana Jerzego Haffnera. Budynek w 1982 roku wpisano do rejestru zabytków.

Jak czytamy na stronie Projekt Dawny Sopot, po II wojnie światowej w obiekcie urządzono pralnię miejską. W 1956 roku zorganizowano tutaj szpital reumatologiczny. Obecnie Zakład Balneologiczny znajduje się na terenie Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. Można w nim korzystać m.in. z kąpieli solankowych, krioterapii, kinezyterapii, balneoterapii, hydroterapii, inhalacji oraz zabiegów rehabilitacji narządów ruchu.

Obiekt bogaty jest w witraże, rzeźby i zdobienia. Do najsłynniejszych należą syrena, tryton i herb miasta zlokalizowane nad głównym portalem.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

2 1

jaki jest termin zakończenia inwestycji,koszt inwestycji,kto zaprojektował i kto wykonuje prace,to są istotne informacje dla mieszkańców a nie rys historyczny który jest na pewno ważny ale akurat chyba nie w tej informacji o remoncie i tyle w temacie na przyszłość więcej konkretów a mniej"wodolejstwa"
pozdrawiam urodzony w Sopocie 11:32, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Cieszy mnie,Cieszy mnie,

0 0

że ten piękny (zwłaszcza wewnątrz) budynek będzie jeszcze bardziej zadbany. 14:52, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%