Zamknij

Solidarni z śp. Adamowiczem. Poruszająca przemowa J.Karnowskiego

10:35, 22.01.2019 Przemysław Szczygieł Aktualizacja: 14:22, 25.01.2019
Skomentuj Jacek Karnowski / Adam Warżawa /PAP Jacek Karnowski / Adam Warżawa /PAP

W piątek 18 stycznia w sali BHP Stoczni Gdańskiej zjawili się przedstawiciele samorządów z ponad 80 miast. Wśród nich między innymi Rafał Trzaskowski z Warszawy, Jacek Jaśkowiak z Poznania, Krzysztof Żuk reprezentujący Lublin czy Wojciech Iwaszkiewicz – prezydent Giżycka. W spotkaniu wzięli udział także prezydenci Sopotu i Gdyni. Swoją mowę wygłosiła również sprawująca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Pamiętny 4 czerwca '89

Politycy z całego kraju zjechali się do Gdańska. Goście reprezentujący polskie samorządy oddali hołd ś.p. Pawłowi Adamowiczowi. Dulkiewicz podkreślała, jak ważnym wydarzeniem są dla niej, a były dla prezydenta, obchody 30-letnia wyborów parlamentarnych: "kiedy władze państwowe, władze RP, ignorują tak ważną rocznicę, odpowiedzialność za jej upamiętnienie spada na samorządowców". Jak wspominano, Adamowiczowi bardzo na tym zależało. Wśród podnoszonych głosów nie brakowało także wezwań do obrony konstytucji, sądownictwa czy wolności mediów.

Przemówienie Jacka Karnowskiego

Wśród osób zabierających głos był także Prezydent Sopotu. Już po raz kolejny wspominał prezydenta Gdańska. Mówił między innymi o jego działalności samorządowej, a zwłaszcza o wcielaniu w życie idei wolności, otwartości i tolerancji. Od niedawnych uroczystości pogrzebowych przekaz Karnowskiego pozostaje niezmienny: apeluje on o obronę wartości demokratycznych, a także o zmianę standardów debaty publicznej.

„On [red. – Adamowicz] popularyzował samorządy. Jeszcze w '90 roku został radnym Miasta Gdańska. Już wtedy jako młody prawnik jeździł po okolicznych gminach, też tych mniejszych, i tłumaczył innym, co to jest samorząd. Potem tłumaczył, co to jest metropolia. Zawsze chętnie dzielił się swoim doświadczeniem, swoim, wielkim także, przygotowaniem teoretycznym. […]

Ale też warto wspomnieć, że Paweł wzrastał w cieniu tego miejsca – Stoczni Gdańskiej. W cieniu strajków. W cieniu tego wszystkiego, co doprowadziło do wolnych demokratycznych wyborów – najpierw w '89, potem w '90 roku.

I dziękuję bardzo Tobie, Olu, za to, żeś ujawniła te jego przesłanie, ten jego testament, żebyśmy umieli obchodzić jeden z najważniejszych dni w naszej historii, całej ponad tysiącletniej historii państwa polskiego. W dniu kiedy Polska bez przelewu krwi, obojętnie czy komuś to się podoba czy nie, ale bez przelewu krwi, odzyskała suwerenność i demokrację. A tym dniem był właśnie czwarty czerwca.

I warto też by było, żebyśmy zachowali w tym testamencie Pawła, to jaka ma być Polska, że ta Polska ma być właśnie wolna i solidarna, ale tak jak Gdańsk – wolna, solidarna i otwarta na wszystkich ludzi. Także na tych, którzy uciekają przed wojną, którzy uciekają przed biedą – która jest większa w 70% państw na świecie niż w Polsce – którzy chcą budować nasze miasta tak jak był budowany przed wieki Gdańsk: na różności, na tolerancji, niezależnie od religii i wyznania, niezależnie od koloru skóry.

I może warto też przypomnieć jeszcze o jednej rzeczy tutaj, o tych tablicach 21 postulatów, z których jak przeczytamy, część moglibyśmy przyłożyć do naszych czasów. Te postulaty swoją ręką pisał jego przyjaciel ś.p. Aram Rybicki, Maciej Grzywalczewski. Jest z nami na sali brat Arama – Sławomir. I warto też przypomnieć, że w tych postulatach jest trzeci postulat, który po części przytoczę: „przestrzegać zagwarantowaną w konstytucji wolność słowa, druku i publikacji wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu”.

Dzisiaj na posiedzeniu Związku Miast Polskich postanowiliśmy przygotować rezolucję o tym, żeby przywrócić prawdziwość mediom publicznym. Nie będę tłumaczył dlaczego, bo wszyscy wiemy dlaczego, jak to jest dla nas ważne, jak ważne są niezależne sądy, niezależna prokuratura, trójpodział władzy czy wolne media. Musimy mówić o wolnych, otwartych, niezależnych miastach, o wolnej, otwartej, niezależnej Polsce w Europie. Dziękuję bardzo”.

 

zdj.Jacek Karnowski / Adam Warżawa /PAP

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%