Zamknij
REKLAMA

Muzeum Sopotu podsumowało miniony rok! A co nas czeka w 2022?

15:00, 25.01.2022 | .
Skomentuj Fragment wystawy „John Faltin. Fotograf Sopotu”. Fot. Muzeum Sopotu
REKLAMA

Wystawy monograficzne, koncerty w ogrodzie, zajęcia, warsztaty i wykłady, spotkania autorskie i spacery historyczne, publikacje, wreszcie otwarcie Muzeum Miejsca w kościele Gwiazda Morza. W 2021 roku Muzeum Sopotu przygotowało obszerny program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Równie ciekawie zapowiada się ten rok.

W 2021 roku Muzeum Sopotu oferowało zwiedzającym szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. W instytucji zostały zaprezentowane dwie wystawy czasowe: „John Faltin. Fotograf Sopotu” oraz „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego”.

Ekspozycja „John Faltin. Fotograf Sopotu” była pierwszą wystawą monograficzną prezentującą dorobek fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składała się z ponad 150 zdjęć ilustrujących przemianę jaka na przestrzeni lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto.

Wystawa „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego” była kolejną odsłoną serii prezentującej architektów i budowniczych działających w Sopocie. Lippke projektował zarówno skromne domy letniskowe, wille, kamienice, jak i domy towarowe oraz reprezentacyjne hotele. Jego firma budowalna realizował również projekty innych architektów. Jego dzieła, niezależnie od swojego poziomu są nierozerwalną częścią Sopotu.

W tym roku muzeum prezentowało również trzy wystawy plenerowe. Jedna poświęcona była – obchodzonemu w 2021 roku – 20. jubileuszowi Muzeum Sopotu. Druga pt. „Sprawiedliwość” poświęcona była sędziom, prokuratorom i adwokatom sprzeciwiający się temu, co dzieje się obecnie z polskim wymiarem sprawiedliwości. Wystawa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszeniem Prokuratorów Lex Super Omnia oraz grupą prawników z Wolnych Sądów. Trzecia wystawa pokazująca historię i współczesność Brodwina stanowi także zapowiedź planowanej na 2022 rok czasowej wystawy Muzeum Sopotu.

Muzeum było organizatorem koncertów „Swingujące 3-miasto”, które tradycyjnie w okresie letnim odbywały się w ogrodzie muzealnym. W przestrzeni ogrodu zorganizowano spotkanie promocyjne książki pt. „Okruchy pamięci" autorstwa Jacka Starościaka, zmarłego w maju sopocianina, pierwszego wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta Gdańska, dyplomaty, społecznika, przewodniczącego Sopockiej Rady Seniorów. Książkę „Okruchy pamięci” wydało Muzeum Sopotu. W ramach cyklu „Bliżej historii” zorganizowane zostały spotkania z czołowymi pisarzami i reportażystami Dionisosem Sturisem oraz Magdaleną Grzebałkowską. W lipcu odbyła się również promocja książki Łukasza Rudzińskiego „Joanna Bogacka. Portret wielokrotny" wydanej również nakładem Muzeum Sopotu.

Obok wymienionych publikacji Muzeum Sopotu wydało w 2021 roku bogato ilustrowane katalogi: do wystawy „John Faltin. Fotograf Sopotu” oraz „Odzyskane. Wokół architektury Sopotu”, a także przewodnik po Muzeum Sopotu i wiele okolicznościowych upominków: gadżety muzealne (breloczki, kominy), oraz upamiętniające 20. lat instytucji znaczki pocztowe i plakaty.

Ponadto w sierpniu zorganizowane zostało uroczyste otwarcie „Muzeum Miejsca w kościele Gwiazda Morza”. Ekspozycja poświęcona jest w główniej mierze historii Polonii sopockiej, losom jej członków oraz działalności organizacji i towarzystw polonijnych. Przedstawia także historię powstania kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazdy Morza oraz renowację świątyni prowadzoną w latach 2018-2019.Muzeum prowadziło również szeroko zakrojoną działalność edukacyjną – organizowało wykłady i spacery historyczne, oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej i ekspozycjach czasowych, zajęcia dla rodzin z dziećmi, muzealne podchody, cieszącą się dużym zainteresowaniem Grę Miejską. W okresie wakacji w każdy wtorek i czwartek w ogrodzie muzeum odbywały się zajęcia jogi.Plany na rok 2022

Wiosną planowane jest otwarcie wystawy czasowej poświęconej Sopotplastowi – jednemu z największych zakładów działających na terenie kurortu w latach 1957-1993. W ramach ekspozycji pokazane zostaną przedmioty wyprodukowane przez Sopotplast, a także materiały z archiwum zakładowego i wspomnienia byłych pracowników.

Drugą wystawą czasową prezentowaną w 2022 roku będzie ekspozycja pt. „Wczasy w PRL-u”. Największa, sezonowa wystawa poświęcona będzie wypoczynkowi w Sopocie w okresie powojennym i działającemu w Polsce od 1949 r. Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Na ekspozycji zostaną wykorzystane archiwalne kroniki filmowe, obiekty ze zbiorów Muzeum Sopotu, innych muzeów i kolekcji prywatnych, w tym stroje, foldery i reklamy ośrodków wypoczynkowych.

Pod koniec roku na odwiedzających czekać będzie wystawa z cyklu dzielnice, pt. „Brodwino  – „Najpiękniejsza dzielnica Sopotu!”. Ekspozycja skupi się na historii osiedla z tzw. "wielkiej płyty", które powstało w latach 70. XX w. Wykorzystane zostaną zdjęcia z prywatnych zbiorów sopocian, kolekcji Muzeum Sopotu oraz materiałów zebranych podczas kwerendy archiwalnej i bibliotecznej. Uzupełnieniem będą archiwalne filmy i nagrania dokumentujące powstawanie bloków, pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Cykl wystaw plenerowych poświęconych dzielnicom Sopotu będzie w ciągu roku kontynuowany. Kolejna ekspozycja koncentrować się będzie na architekturze Sopotu Górnego. Dzielnica zabudowana jest przede wszystkim willami powstałymi na przełomie XIX i XX w. oraz w pierwszych dekadach XX w. Wystawa powstanie w oparciu o zbiory Muzeum Sopotu, Biblioteki Gdańskiej PAN, Archiwum Państwowego w Gdańsku Oddział w Gdyni i kolekcjonerów prywatnych.

Muzeum Sopotu planuje także wydać kilka publikacji dotyczących m.in. Stawowia, katalogi wystaw o SopotPlaście i Brodwinie oraz publikację dla dzieci. Kontynuowana będzie działalność kulturalna, koncertowa i edukacyjna, a zbiory muzeum będą rozbudowywane i uzupełniane.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%