Zamknij

Sopot uczci 100. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego

16:00, 24.01.2022 P.S.
Skomentuj

Koncert i debata uświetnią sopockie obchody 100. rocznicy urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego. Wydarzenia zaplanowano na 20 lutego. Bilety w sprzedaży.

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Maestro Wojciecha Rajskiego będzie główną częścią obchodów setnej rocznicy urodzin prof. Bartoszewskiego. Podczas koncertu usłyszymy znakomite dzieła muzyki klasycznej, m.in. J. Straussa, W.A. Mozarta i A. Panufnika w wykonaniu utalentowanej skrzypaczki młodego pokolenia Pauli Preuss. Koncert odbędzie się 20 lutego o godz. 18.00 w Sali Columbus Hotelu Sheraton Sopot. Bilety w cenie 20 i 30 zł są do kupienia w punktach Informacji Turystycznej i na stronie www.pfksopot.pl.

Przed koncertem zaplanowano debatę pt. „Na ramionach olbrzymów. O roli władz we współczesnej demokracji. Pamięci Władysława Bartoszewskiego”. W spotkaniu będzie można wziąć udział – obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie www.sopot.pl.

Profesor Władysław Bartoszewski to postać wybitna. Jego zaangażowanie publiczne budziło podziw i może być wzorem do naśladowania. Jak mówił o nim historyk Andrzej Friszke: „ (…) jest jedną z barwniejszych postaci kręgów warszawskiej inteligencji. Wybitny znawca okupacyjnej konspiracji, warsawianista, kronikarz, bibliofil i bibliograf, profesor KUL i sekretarz generalny PEN Clubu, niepokorny inteligent, więzień polityczny różnych epok i reżimów, inicjator dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. W tej niezwykłej osobie skupiło się wiele talentów, pasji, bardzo różnych form ekspresji”.

W niepodległej Rzeczypospolitej profesor Bartoszewski reprezentował Polskę jako ambasador w Austrii w latach 1990-1995. Dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. W 1997 roku został senatorem RP, uzyskując 470 tys. głosów. Całe życie poświęcił walce o suwerenną, demokratyczną, szanowaną w Europie i na świecie Ojczyznę. W 2007 roku Rada Miasta Sopotu nadała Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Sopotu. A w lipcu 2020 r. na placu przed budynkiem Sopot Centrum stanął pomnik tego wybitnego Polaka.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]10752[/ZT]

(P.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

CzujnyCzujny

14 2

Nazwanie połowy społeczeństwa bydłem,pozostawienie po sobie takich cytatów jak to ,że ,,w czasie wojny bardziej bałem się Polaków niż Niemców" to też jego zaslugi.A I przeciwnik pośmiertnego uhonorowania rotmistrza Pileckiego.Sam zaś wykupiony z obozu w dość nie jasnych okolicznościach. 09:55, 25.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PrawdomównyPrawdomówny

11 1

Takie było prawdziwe oblicze tzw. "profesora"
https://www.wykop.pl/wpis/14431767/zawszesmieszy/ 10:52, 25.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%