Zamknij

Sopot w czołówce miast z najniższym bezrobociem

09:10, 26.10.2021 . Aktualizacja: 09:10, 26.10.2021
Skomentuj Fot. Anna Nagel Fot. Anna Nagel

Sopot czwarty wśród polskich miast i powiatów z najniższym bezrobociem. Jak wynika z rankingu serwisu tuwartomieszkac.pl, w kurorcie brak zatrudnienia dotyczy tylko 2 procent mieszkańców.

Przed Sopotem w rankingu znalazły się powiat kępiński (z najniższym bezrobociem w kraju), Katowice oraz ex aequo Poznań, Warszawa i powiat poznański (gminy okalające stolicę Wielkopolski) – wynika z najnowszych danych GUS, za wrzesień bieżącego roku.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła w Polsce 5,6 proc. (jeszcze w lipcu wynosiła 5,8 proc.). Jeśli chodzi o województwa, ta najniższa była w Wielkopolsce (3,3 proc.), na  Śląsku (4,5 proc.) i na Mazowszu oraz Małopolsce (po 4,8 proc.), a najwyższa w warmińsko-mazurskim (8,7 proc.), na Podkarpaciu (8,3 proc.) i w Kujawsko-Pomorskiem (7,9 proc.). W każdym z tych regionów bezrobocie we wrześniu było niższe niż we wcześniejszych miesiącach.

Trzeba przy tym pamiętać, że statystyki GUS obejmują tylko tzw. bezrobocie rejestrowane, czyli te osoby, którzy zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotne.

Na ponad 350 polskich powiatów i tzw. miast na prawach powiatu (te miasta to 66 największych ośrodków miejskich w naszym kraju) najniższym poziomem bezrobocia mogą się pochwalić obecnie:

  1. Powiat kępiński (Kępno i okolice) – 1,7 proc.
  2. Katowice – 1,8 proc.
  3. Warszawa, Poznań i powiat poznański (gminy okalające Poznań) – 1,9 proc.
  4. Sopot – 2 proc.
  5. Powiat warszawsko-zachodni (gminy sąsiadujące z Warszawą od zachodu), powiat wrocławski (gminy otaczające Wrocław) – 2,1 proc.
  6. Powiat wolsztyński i powiat leszczyński (wielkopolskie) – 2,2 proc.
  7. Wrocław, powiat bieruńsko-lędziński (Śląskie) – 2,3 proc.
  8. Powiat grójecki (Mazowieckie), powiat nowotomyski i powiat śremski (Wielkopolskie) – 2,4 proc.
  9. Bielsko-Biała – 2,5 proc.
  10. Tychy, powiat kolski (Wielkopolskie) – 2,6 proc.

Kolejny raz największą gwiazdą rankingu jest Wielkopolska, bo najliczniej są w nim reprezentowane powiaty i gminy właśnie z tego regionu. Z powiatem kępińskim na czele, który jest prawdziwym fenomenem. Jest fenomenem, bo choć jest położony dość peryferyjnie (na peryferiach Wielkopolski), to bardzo dobrze rozwija się gospodarczo – głównie dzięki temu, że jest jednym z największych zagłębi meblarskich w kraju. 

Na szczególną uwagę zasługują też te miasta i powiaty, które choć usytuowane są w biedniejszych, dotkniętych największym bezrobociem regionach, to znalazły się wśród miast i powiatów z najniższych w kraju bezrobociem. To Krosno, Olsztyn, powiat buski i powiat łukowski.

Zaś największym negatywnym zaskoczeniem jest to, że wśród 10 powiatów z najwyższym bezrobociem najliczniej reprezentowane są powiaty z najbogatszego regionu w kraju, czyli z Mazowsza. W tej nieszczęśliwej dziesiątce znalazły się aż cztery mazowieckie powiaty, które skądinąd od lat cierpią z powodu bardzo wysokiego bezrobocia.

Oprac. Jacek Krzemiński
Źródło: tuwartomieszkac.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

xx

0 0

Haha, bo kto ma tu pracować? Emeryci, czy "mieszkańcy" z najmu krótkoterminowego? :D 01:11, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%