Zamknij

Absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii z wystawą na Malcie

13:00, 22.10.2021 | .
Skomentuj Polacy na Malcie / Źródło: gov.pl
REKLAMA

Z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Maltą Ambasada RP zaprasza na wystawę fotograficzną pt. „Polacy na Malcie”. Wystawę można oglądać wokół Teatru Rjal w Valletcie od 14 października do 15 listopada.

Pięćdziesiąt lat temu, 23 października 1971 roku, Polska i Malta nawiązały stosunki dyplomatyczne. Relacje między dwoma krajami zacieśniły się od czasu przystąpienia Polski i Malty do Unii Europejskiej w 2004 roku. Kontakty polsko-maltańskie pozostają bardzo ożywione. Wielu Polaków znalazło swój nowy dom na Malcie. Pracują w wielu różnych dziedzinach, takich jak kultura i sztuka, edukacja, medycyna, gospodarka i usługi. Angażują się też w wolontariat. Ambasada RP w Valletcie przygotowała wystawę fotograficzną „Polacy na Malcie” prezentującą ich pracę i wkład w współczesną Maltę. Osoby widoczne na zdjęciach wyjaśniają, dlaczego wybrali Maltę do życia, pracy i marzeń. Malta to miejsce „słońca” i „przyjaznych ludzi”. Te słowa pojawiają się prawie we wszystkich opowieściach.

Bliskie związki między naszymi krajami i narodami mają długą tradycję. Przez Maltę wiodła droga wielu polskich pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej. Wiele polskich rodzin szlacheckich miało silne związki z Maltą, kiedy na wyspie przebywali joannici. Pod koniec XVIII wieku architekt polskiego pochodzenia Stefan Ittar zaprojektował Bibliotekę Narodową Malty. Polscy piloci i marynarze dzielnie bronili Malty podczas II wojny światowej.

Zdjęcia wykonał Arkadiusz Srebnik, który studiował w Sopockiej Szkole Fotografii WFH w Polsce, a w 2013 roku dołączył do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od kilku lat mieszka na Malcie.

[ZT]10565[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%