Zamknij
REKLAMA

ZUS bierze się za kontrole osób na chorobowym! Przepyta nawet sąsiadów?

16:23, 12.10.2021 | za: ddwloclawek.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
REKLAMA

Czy pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą nachodzili sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim? ZUS rozprawia się z nieprawdziwymi informacjami. 

- W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiło się kilka nieprecyzyjnych informacji dotyczących kontroli zwolnień lekarskich. Chciałabym uspokoić naszych klientów i zdementować te wiadomości - Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak informuje Michałek, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą pukać do drzwi sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim.

- Nowe przepisy nie dają takich uprawnień. Nie będziemy też mogli wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat naszych klientów - tłumaczy rzeczniczka.

Co zatem zmieniło się w przepisach?

Nowelizacja ustawy nie pozostawia teraz pola do żadnych wątpliwości, że osoba, która pracowała na zwolnieniu lekarskim, zamiast się leczyć, musi zwrócić nienależnie pobrany zasiłek chorobowy. Taka zasada już wcześniej funkcjonowała, ale teraz jest wpisana do ustawy bardziej wprost.

Od 1 stycznia 2022 r. zacznie również obowiązywać przepis, dzięki któremu ZUS będzie mógł pozyskiwać dane i informacje potrzebne do ustalenia prawa do zasiłku i jego wysokości od ubezpieczonych i płatników składek.

Dotychczas takiego przepisu nie było, dlatego w praktyce zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów. 

Brak pełnej, rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudniał ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację.

Jak tłumaczy Krystyna Michałek, nowy przepis da Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych skuteczne narzędzie usprawniające wypłatę zasiłków osobom do tego uprawnionym.

Usprawni to także ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy.

- ZUS będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony, korzystając ze zwolnienia lekarskiego w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - kończy Krystyna Michałek.

Źródło: ddwloclawek.pl 

(za: ddwloclawek.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

raz-dwa-trzy .... straz-dwa-trzy .... st

0 1

Czyli : donosicielstwo czas zaczac ! 09:14, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%