Zamknij

Co przyciągnęło tłumy słuchaczy na sopockie Grodzisko?

11:26, 10.10.2018 Ewa Podlasińska Aktualizacja: 10:01, 11.10.2018
Skomentuj

Dzieje i nadzieje Sopotu 

8 października minęła 117 rocznica nadania Sopotowi praw miejskich. Tego dnia, na terenie średniowiecznego Grodziska odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Dzieje Sopotu”.  Zarówno tematyka jak i nazwiska prelegentów przyciągnęły ogromną rzeszę słuchaczy. Sala sopockiego muzeum była przepełniona. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc siedzących.

Złożone z wybitnych naukowców grono prelegentów przybliżyło słuchaczom historię miasta od czasów zamierzchłych. Profesor dr hab. Szymon Uścinowicz, pracownik Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdańsku opowiedział zebranym o procesach geologicznych rzeźbiących nadbrzeżne tereny, o cofającym się lodowcu, zatopionych lasach, morskich lagunach, i narodzinach przepięknych sopockich potoków.

Magister Aleksandra SzymańskaBukowska, archeolożka, inicjatorka i wieloletnia badaczka Grodziska, portretowała życie i obyczaje dawnych mieszkańców dzieląc się wiedzą o niezwykłych odkryciach i tajemnicach jakie nadal kryje w sobie starożytny gród, i które przyszłe pokolenia będą miały szansę ujawnić.
Profesor dr hab. Sławomir Kościelak z Zakładu Historii Nowożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego nakreślał proces transakcji w świetle zapisów w księdze Liber Contractuum Opactwa Oliwskiego z XVIII wieku. Profesor zw. dr hab. Tadeusz Stegner posiłkując się przezabawnymi rycinami i niesłychanym poczuciem humoru odtwarzał ciekawostki miasta postrzeganego na przełomie XIX i XX wieku jako Riwiera Północy.

Furorę wśród słuchaczy wzbudził dr Jan Daniluk, obdarzony wielką pasją i charyzmą porównywalną do kompetencji i zacięcia Bogusława Wołoszańskiego. Prelegent opowiadał o historii kurortu za czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.
Po wykładzie dr Daniluka, z uczestnikami konferencji spotkał się dziennikarz, organizator i producent wielu koncertów i festiwali, wyjątkowo zasłużony zarówno dla miasta, jak i polskiej sceny rockowej Wojciech Korzeniewski. Okazał się skarbnicą wiedzy na temat roli festiwali w powojennych dziejach Sopotu. Kładąc nacisk na odbywający się corocznie Sopot Festival okraszał wypowiedź opisami własnych doświadczeń oraz licznymi anegdotami  spod znaku „z życia wzięte”.
Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletnia pracownica Muzeum Sopotu - Karolina Babicz-Kaczmarek niezwykle interesująco opowiadała o historii sopocian pomiędzy rokiem 1945 a 1948. Widzowie zapoznali się z fascynującym dokumentem filmowym, w którym  mieszkańcy miasta zawarli swoje wspomnienia i opowieści z tego okresu.
Na konferencji nie zabrakło wykładu prezydenta Jacka Karnowskiego, który w trakcie swojego wystąpienia streścił wizję perspektyw i przyszłości Sopotu.

Tak oto zderzenie przeszłości z przyszłością zaowocowało wspaniałymi przeżyciami podarowanymi słuchaczom w pigułce, zachęcając jednocześnie do dalszego odkrywania tajemnic Sopotu. Warto kontynuować poszukiwania w Grodzisku obierając sopocki szlak. 

 

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%