Zamknij

Podróż w czasie, czyli muzyczny powrót do lat 70.

12:49, 07.08.2018 J.F Aktualizacja: 13:38, 20.08.2018
Skomentuj

Historia i kultura

1968 rok to czas niepokojów społecznych. Protesty w Paryżu i wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, to tylko niektóre z przykładów nasilającej się przemocy. W tym czasie w Polsce miały miejsce wydarzenia marcowe - demonstracje studentów, aresztowania i przymusowy wyjazd z kraju Polaków żydowskiego pochodzenia. W Sopocie doszło do spalenia synagogi. 

Festiwal Piosenki Sopot 68'

W sierpniu 1968 roku w Sopocie odbył się VIII Festiwal Piosenki. Rozpoczął się 22 sierpnia pod hasłem "Piosenka nie zna granic". Właśnie wtedy  Wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na  terytorium Czechosłowacji. W miarę rozwoju wydarzeń kolejni wykonawcy i całe ekipy zagraniczne, w geście protestu i solidarności z Czechami, zaczęły opuszczać festiwal. Kiedy na scenie rozbrzmiewały skoczne piosenki, Praga zaczynała płonąć.

Sopot 2018 

Artyści młodego pokolenia zmierzą się z repertuarem festiwalu Sopot’68. Zamiarem twórców wydarzenia jest zaprezentowanie ówczesnych piosenek w nowych aranżacjach i konkretnym kontekście historycznym. 

Wyjątkowym punktem programu jest premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Piszę do ciebie, kochanie” w reżyserii Magdaleny Szymków. Film dekonstruuje mit sopockiego festiwalu, poprzez ukazanie go w konkretnym kontekście historycznym oraz nawiązanie dialogu pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, Dokument powstał dzięki wsparciu Miasta Sopot i jest częścią długometrażowego filmu „Okupacja 1968 r.”

 

ReMake, czyli zagrajmy na nowo!

Oryginalny repertuar muzyczny sprzed 50 lat poddano zupełnie nowej aranżacji autorstwa Kuby Staruszkiewicza. Utwory m.in. Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Kalinki wykonają: Brodka, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Basia Wrońska, Dawid Podsiadło, Kev Fox, Krzysztof Zalewski, MaJLo, Skubas, Tomasz Makowiecki. W chórkach wystąpią Michał „Bunio” Skrok i Marsija. Na scenie, u boku znakomitych polskich wokalistów, pojawi się 16-to osobowy zespół muzyczny, złożony z wybitnych instrumentalistów: Ania Bojara - piła, Edyta Czerniewicz - wiolonczela,Kasia Sprawka - skrzypce, Julia Ziętek - skrzypce, Dominik Bukowski – wibrafon, Michał Ciesielski  - saksofon barytonowy, Piotr Mania - instrumenty klawiszowe, fortepian, Kamil Pater – gitara, Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne, ksylofon, Kuba Staruszkiewicz - perkusja, Pat Stawiński - bas, Darek Sprawka - puzon, Krzysiek Tymendorf - altówka, Irek Wojtczak - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet, Tomek Ziętek - trąbka, Adam Żuchowski - kontrabas.

– Każda spośród wybranych przez mnie piosenek niesie za sobą proste komunikaty  ukryte w tekstach, melodiach, harmoniach i rytmach. Moim założeniem było odnalezienie i przeniesienie tych komunikatów do dzisiejszych czasów i opowiedzenie ich w nowej stylistyce, używając zarówno współczesnych brzmień jak i klasycznych instrumentów” – wyjaśnia Kuba Staruszkiewicz.

 

 

23 sierpnia 2018, godz. 20:30, Opera Leśna, Sopot.  Bilety w cenach od 75 do 175 zł  (30 zł dla posiadaczy Karty Sopockiej) do nabycia w kasie Opery Leśnej, Punkcie Informacji Kulturalny Sopot (Placu Przyjaciół Sopotu) oraz na www.bart.sopot.pl

* bilety ze zniżką na Kartę Sopocką dostępne wyłącznie w Punkcie Informacji Kulturalny Sopot.

 

[ALERT]1533555362018[/ALERT]

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mieszkaniecmieszkaniec

0 0

powrót do dobrych tradycji sopotu cxego nie mozna powiedziec o "kit" festiwalu polsatu 07:56, 08.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%