Zamknij

Czwarty dzień zmagań żeglarskich w Danii

12:27, 06.08.2018 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Zofia Klepacka prowadzi, a piąte miejsce zajmują Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski w klasie RS:X podczas mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Drugi dzień z rzędu dobrze pływała Magdalena Kwaśna w klasie Laser Radial.Czwarty dzień regat u wybrzeży Danii przyniósł najlepszą do tej pory pogodę żeglarską, ponieważ od rana wiatr osiągał prędkość od 13 do ponad 18 węzłów, a momentami było to nawet ponad 20. W Danii zawodnicy poza walką o medale, rywalizują także o zdobycie kwalifikacji olimpijskich dla swoich krajów na igrzyska w Tokio, a część reprezentantów Polski rozpoczęło także starania o indywidualne przepustki olimpijskie. Tego dnia przerwę miały klasy Finn oraz 470, a pierwsze wyścigi odbyły się w klasach RS:X, Nacra 17 oraz Kiteboarding, która po raz pierwszy znalazła się w programie mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, a na igrzyskach zadebiutuje w Paryżu w 2024 roku.

Bardzo dobrze imprezę rozpoczęli nasi zawodnicy w klasie RS:X. Wśród kobiet odbyły się trzy wyścigi, ale drugi ostatecznie został anulowany, ponieważ awarii uległa jedna boja i linia mety zmieniła się względem pierwotnego położenia. Tutaj liderką jest Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która ma na koncie dwa pierwsze miejsca, ale w wyniku sytuacji protestowej może się to jeszcze zmienić. W efekcie wynik drugiego wyścigu w przypadku Polki. Piątą pozycję po miejscach drugim oraz szóstym zajmuje Maja Dziarnowska (SKŻ ERHO Hestia Sopot), a siódma jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska (miejsca 5. i 5.), ale u niej wynik drugiego wyścigu może się jeszcze zmienić, ponieważ znajduje się w takiej samej sytuacji jak Klepacka. Dwudziesta czwarta jest natomiast Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsca 16. i 8.), pozycję za nią znajduje się Kamila Smektała z YKP Warszawa (miejsca 12. i 12.), a na czterdziestej pierwszej pozycji znajduje się kolejna przedstawicielka sopockiego klubu Małgorzata Białecka (miejsca 27. i 13.). Zeszłoroczna mistrzyni, Chinka Peina Chen jest trzydziesta druga. W tej klasie na igrzyska może zakwalifikować się podczas tej imprezy jedenaście krajów.


- Każdy z wyścigów prowadziłam, ale nie wszystkie udało mi się wygrać. Wolałam jednak za bardzo nie ryzykować i skupiłam się na utrzymaniu dobrych pozycji. Strategia na dzisiejszy dzień była taka, żeby unikać złapania na falstarcie, nie uczestniczyć w żadnej kolizji oraz dopływać na wysokich miejscach. Panują tutaj bardzo zmienne warunki, z częstymi z mianami kierunku wiatru. Do końca kursu pod wiatr nie było wiadomo, która strona trasy jest korzystniejsza. Starałam się trzymać z większą grupą zawodniczek, żeby je pilnować i wykorzystywać lepszą prędkość - powiedziała Maja Dziarnowska.


W rywalizacji panów wysoką, piątą lokatę po zsumowaniu wyników z obu grup zajmuje Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który w pierwszym wyścigu zajął miejsce piąte, a w dwóch następnych mijał linię mety jako drugi oraz trzeci. Polak traci zaledwie trzy punkty do prowadzącego Francuza Louisa Giarda. Ze zmiennym szczęściem pływali Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Pierwszy, po miejscach dwunastym, piątym oraz jedenastym, jest ogólnie dziewiętnasty. Z kolei pozycję dalej plasuje się Furmański, który zajął miejsca jedenaste, piąte i trzydzieste drugie. Natomiast jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (miejsca 37., 40. i 38.) zajmuje siedemdziesiątą dziewiątą lokatę. Broniący tytułu Chińczyk Bing Ye jest dopiero siedemdziesiąty trzeci. Kwalifikacje olimpijskie może zdobyć w Aarhus dziesięć państw.


Drugi dzień z rzędu dobrze spisała się Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) w klasie Laser Radial. Młoda Polka najpierw zajęła trzecie miejsce, a w drugim wyścigu była czternasta, ale po słabym starcie płynęła w czwartej dziesiątce więc i tak dużo nadrobiła. W efekcie zanotowała minimalny spadek z lokaty dziewiątej na dziesiątą. Miejsca czternaste oraz dwudzieste zajęła Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i przesunęła się z pozycji dwudziestej czwartej na dwudziestą szóstą. To oznacza, że w fazie finałowej obie panie będą ścigały się w złotej grupie. Dziewięćdziesiątą trzecią pozycję zajmuje natomiast Anna Brzozowska z CŻ Szczecin (miejsca 39. i 44.). Nową liderką została brązowa medalistka olimpijska z igrzysk w Rio de Janeiro Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 2. i 2.). Broniąca tytułu Holenderka Marit Bouwmeester jest dziewiąta. W Laserze Radialu kwalifikację olimpijską może uzyskać aż osiemnaście krajów, a pozycja Kwaśnej daje nam na razie dziewiąte miejsce.

W Laserze Standardzie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w stawce 164 żeglarzy pozostał Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 10. i 19.), który jest trzydziesty siódmy. Po słabszym pierwszym dniu odrobić starty próbował Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (miejsca 4. i 17.), ale pomimo awansu z pozycji dziewięćdziesiątej szóstej na sześćdziesiątą nie załapał się do złotej grupy na fazę finałową. Z kolei osiemdziesiąty czwarty jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 48. i 24.), a dwie pozycje dalej plasuje się jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz (miejsca 39. i 32.). Nadal prowadzi Nowozelandczyk Sam Meech (miejsca 13. i 4.), a obrońcy tytułu Cypryjczyk Pawlos Kondidis jest piąty. Tutaj start w igrzyskach zapewnić może sobie czternaście państw.Dwudziestym miejscem dzień w klasie 49er zaczęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), ale zrehabilitowali się w drugim wyścigu, zajmując czwartą lokatę. Jednak początek niedzielnego ścigania spowodował, że spadli w całych regatach z pozycji ósmej na trzynastą. Dwa równe wyścigi w czołówce mają za sobą świeżo upieczeni wicemistrzowie Europy, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy pierwszy wyścig ukończyli na piątym, a drugi na trzecim miejscu. Dzięki temu nasz duet przesunął się z lokaty dwudziestej ósmej na czternastą w stawce osiemdziesięciu sześciu jachtów. Na prowadzenie wysunęli się Francuzi Lucas Rual i Emile Amoros (miejsca 3. i 3.). Broniący tytułu Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii znajdują się dopiero na trzydziestym drugim miejscu. W klasie 49er podczas duńskich zawodów na igrzyska może zakwalifikować się osiem krajów, a pozycja załogi Przybytek/Kołodziński daje nam na razie dziewiąte miejsce.

W żeńskim odpowiedniku w klasie 49erFX dwudzieste drugie o raz siódme miejsce zajęły Aleksandra Melzacka oraz Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) i spadły z pozycji osiemnastej na trzydziestą. Natomiast Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska z AZS UWM Olsztyn (miejsca 24. i 3.) awansowały z lokaty pięćdziesiątej drugiej na czterdziestą piątą. Prowadzenie objęły Dunki Ida Marie Baad Nielsen i Marie Thusgaard Olsen (miejsca 3. i 4.), a najlepsze przed rokiem, ich rodaczki Jena Hansen i Katja Salskov-Iversen są trzecie.

Trzy pierwsze wyścigi mają za sobą przedstawiciele klasy Nacra 17. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (miejsca 21., 25. i 19) zajmują czterdziestą siódmą pozycje, a na pięćdziesiątej dziewiątej znajdują się Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 27., 28. i 24.). Prowadzą brązowi medaliści poprzednich mistrzostw Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, którzy trzy razy byli najlepsi.

U kiteboardzistów flota była podzielona na trzy grupy. Dobrze radził sobie Maks Żakowski z MKR Tramp Mielno (miejsca 5., 4., 6., 4., 3. i 5.) i zajmuje jedenastą pozycję. Wszystkie sześć wyścigów wygrał Francuz Nicolas Parlier i prowadzi w całych zawodach.

 

Regaty w Danii potrwają do niedzieli 12 sierpnia.

(J.F)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma , oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone