Zamknij

Ostatnie obrady Rady Miasta - jakie zmiany wprowadzono?

11:18, 17.10.2018 J.F Aktualizacja: 14:24, 18.10.2018
Skomentuj

Zmiany w budżecie miasta

  • Radni przegłosowali zmiany w obecnym budżecie miasta.

 Dopłaty do budownictwa komunalnego

O 3,8 mln złotych zwiększyły się dochody w dziale Gospodarka mieszkaniowa. Są to środki z Funduszu Dopłat do budownictwa komunalnego z Banku Gospodarstwa Krajowego za wybudowane mieszkania komunalne przy ul. J. Malczewskiego.

 Dodatkowe wydatki

Rada miasta Sopotu zadecydowała o przekazaniu dodatkowych środków m.in. na:

- transport osób niepełnosprawnych ruchowo z Sopotu do siedziby Powiatowego Zespołu ds. orzekania w Gdyni. (5 000)

- podwyżki wynagrodzeń dla pracowników przedszkoli zarówno nauczycieli jak i administracji (400 000 zł)

- adaptację pomieszczeń na potrzeby rehabilitacji dzieci w Zespole Szkól Specjalnych  (30.000 zł)
- dofinansowanie działalności Sopockiego Centrum Integracji Społecznej  w zakresie integracji cudzoziemców mieszkających w Sopocie: doradztwo prawne, psychologiczne, zawodowe (20 000 zł)
- zakup dodatkowego wyposażenia do kuchni w żłobku „Puchatek”  (20 000 zł) 
- wynagrodzenie dla repatriantki pracującej jako akompaniatorka w Teatrze na Plaży (12 000 zł)

Sopocki Program Strategiczny na rzecz seniorów do 2020 roku.

Radni przyjęli raport z realizacji Sopockiego Programu Strategicznego na rzecz seniorów do 2020 roku

Sopot jako jedno z najstarszych miast w Polsce od wielu lat realizowało politykę skierowaną na rozwój i efektywne wsparcie seniorów. Program Strategiczny jest dokumentem kierującym w określonej strukturze działania na rzecz osób starszych.

Miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi rozwija mocno działania w zakresie wolontariatu. Zrealizowano 44 spotkania informacyjno-edukacyjne i przeszkolono 713 osób w zakresie wolontariatu oraz przygotowano 41 podmiotów do współpracy z wolontariuszami. Sukcesem w ostatnim roku był wypracowany w partnerstwie „model wolontariatu sąsiedzkiego”, który został zweryfikowany w praktyce w pilotażu. Dostosowane do warunków sopockich rozwiązanie może być testowane i wdrażane na szerszą skalę.

Warta podkreślenia jest także działalność pięciu domów sąsiedzkich. W bezpłatnych, opłacanych z budżetu miasta zajęciach bierze kilka tysięcy osób!!!

Odpowiedzią na starzenie się społeczności sopockiej jest także rozpoczęcie budowy Szpitala Geriatrycznego.

Całodobowa opieka wytchnieniowa

W związku z uruchomieniem w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul. Mickiewicza miejsc całodobowej opieki wytchnieniowej, radni podjęli uchwałę w sprawie opłat za ich wykorzystanie.

W celu jak największej dostępności tych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów zadecydowano, że odpłatność za pobyt będą wnosić bliscy osoby z niepełnosprawnością  tylko w sytuacji, kiedy ich dochód na osobę wynosi więcej niż 500 proc. ustawowego kryterium dochodowego.

Wąwóz im. Profesora Stefana Hermana

Wąwóz położony pod kładką pieszą łączącą dwa odcinki ulicy Obrońców Westerplatte otrzymał nazwę Wąwóz im. Profesora Stefana Hermana. Jest to odpowiedź na inicjatywę 320 mieszkańców Sopotu, przedstawicieli nauki i sztuki oraz nauczycieli szkoły muzycznej. W ten sposób chcieli oni upamiętnić wybitnego pedagoga z czołówki polskich skrzypków oraz niestrudzonego popularyzatora kultury muzycznej.

Profesor  związany był z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Sopocie i do śmierci w 1981 roku mieszkał w domu przy ul. Obrońców Westerplatte 36.  

Miasto dopłaca do montażu wind

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, szczególnie osób starszych oraz z niepełnosprawnościami, ale także młodych rodzin z małymi dziećmi, radni przyjęli program dopłat do montażu wind w budynkach wspólnot mieszkaniowych, w których Gmina Miasta Sopotu posiada swój udział.

Refundacji części kosztów montażu windy udziela się:

- do 70 proc. wartości prac wg kosztorysu wstępnego dla wspólnot mieszkaniowych w budynkach, które zamieszkują osoby z orzeczoną niepełnosprawnością

- do 50 proc wartości prac wg kosztorysu wstępnego dla wspólnot mieszkaniowych w budynkach, które zamieszkują osoby, które ukończyły 70 rok życia lub rodziny z dziećmi, przy czym przynajmniej jedno dziecko jest wieku poniżej 3 lat.

Osoby niepełnosprawne mogą również skorzystać z programu Sopocki projekt wsparcia osób niepełnosprawnych Przyjazne mieszkanie, które prowadzi MOPS w Sopocie. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie MOPS przy ul. Kolejowej 14, tel. 58 555 15 76.

 

Dotacje na prace konserwatorskie

Dwa ważne obiekty sakralne - Budynek kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Gwiazda Morza, ul. Kościuszki 19 oraz budynek kościoła p.w. Zbawiciela, ul. Parkowa 5 otrzymały dotacje na prace konserwatorskie i remontowe, odpowiednio 500 000 oraz 116 000 zł.

Dotacje w łącznej wysokości -  131 825 zł - przyznane zostały także dla trzech budynków mieszkalnych wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Sopotu, będących w strefie ochrony konserwatorskiej zespołu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Sopotu.

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%