Zamknij

Czy picie wody jest na pewno zdrowe?

07:56, 16.08.2018 J.F Aktualizacja: 14:09, 17.08.2018
Skomentuj

Każdy dobrze wie jak ważne jest spożywanie wody. Dorosła osoba powinna wypijać jej około 2 litrów dziennie. Woda stanowi 60-70% masy dorosłego człowieka, 75% masy dziecka, a w przypadku noworodka – ponad 80%. To bardzo dużo! Picie wody jest podstawą zachowania zdrowia organizmu. Szczególnie w okresie letnim, kiedy dużo się pocimy, uzupełnianie płynów jest niezbędne!

Woda w plastikowej butelce - kilka faktów

Plastikowe opakowania mają w składzie związki chemiczne zwane bisfenol A oraz bisfenol B. Według ostatnich doniesień naukowców część tych toksycznych dla człowieka związków może przedostawać się do przechowywanych pożywienia lub płynów. W szczególności, gdy zostawimy butelkę z wodą w nasłonecznionym miejscu (np. w samochodzie) może dojść do zniszczenia zewnętrznych warstw plastiku i i uwolnienia trujących cząsteczek.

Jaki ma to wpływ na zdrowie? Oczywiście negatywny, np. na funkcjonowanie układu hormonalnego. Badania wykazały, że osoby które korzystały z zabiegów in-vitro miały większe problemy z zapłodnieniem, gdy stężenie bisfenolu A we krwi i moczu było wyższe niż u innych badanych. Stwierdzono również, że chemikalia mogą mieć związek z rozwijaniem się chorób przewlekłych, jak cukrzyca, astma czy nowotwory. Bisfenole mogą podnosić ciśnienie krwi, tym samym zwiększając ryzyko chorób serca i układu krążenia. W 2011 r. na terenie Unii Europejskiej zakazano stosowania tej substancji przy wyrobie butelek dla niemowląt, a co z osobami dorosłymi? 

Ziemia planetą plastiku!

Czy recykling wystarczy? Po pierwsze - nie wszyscy segregują śmieci, po drugie- mniej niż 1 proc. plastiku jest ponownie przetwarzany więcej niż jeden raz. Naukowcy przewidują, że do roku 2050 na wysypiskach śmieci będzie prawie 12 milionów kilogramów plastiku. Nie wspominając już o kosztach produkcji i jej negatywnych skutkach dla środowiska (przy produkcji litra wody butelkowej potrzeba aż 3 litrów wody).

Złotówka do złotówki 

W zależności od marki, za 1,5 litrową butelkę wody zapłacimy około 1,50 zł. 3,5% ceny stanowi koszt produkcji (7 groszy z ceny 2 zł), resztę pokrywa transport, reklama i marketing (1,97 z ceny 2 zł)!  Koszt jednej plastikowej butelki z wodą - to prawie 4 tys. litrów wody z kranu. Rocznie w Polsce sprzedaje się 4 miliardy litrów wody! 

Alternatywa - szkło! 

Szklane opakowania powracają! Pamiętacie czasy, kiedy mleko wlewane było do szklanych butelek, a wody gazowanej można było się napić prosto z syfonu? Może nie było to zbyt wygodne rozwiązanie ale na pewno bardziej ekologiczne i zdrowsze! Na stronach internetowych mamy do wyboru specjalne filtry, dzbanki, bidony i butelki zrobione ze szkła. Nie dość, że są one do wielokrotnego użytku, szkło nie uwalnia chemicznych związków oraz podlega recyklingowi. 

Woda z kranu - pić czy nie pić?

Woda kranowa podlega restrykcyjnym normom unijnym, które są bardziej wymagające niż te, które zostały opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Woda jest w pełni bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemiczny i nie ma żadnych przeciwwskazań do jej regularnego picia. W Sopocie śmiało możemy spożywać wodę z kranów! W okresie letnim funkcjonują specjalne wodopoje z których można pobrać wodę i ugasić pragnienie! 

Pierwszy sopocki wodopój został zainstalowany przy Operze Leśnej już 1971 r. (Moniuszki/1 Maja). Obecnie w Sopocie działa 13 takich urządzeń.  Na przestrzeni kolejnych lat miasto podłączało kolejne zdroje. W 2016 r. miejska Spółka AQUA-Sopot zamontowała kolejnych 6 sztuk.

Działające obecnie wodopoje zlokalizowane są w następujących miejscach:

1. Bitwy pod Płowcami 58A

2. Ceynowy dz. 6/4

3. Chopina / Grunwaldzka dz. nr 245

4. Kordeckiego / Plac Marii i Lecha Kaczyńskich

5. Mamuszki 2, dz. nr 1/9

6. Marynarzy

7. Moniuszki / 1 Maja dz. nr 63/4

8. Niepodległości / Sępia

9. Rondo Płażyńskiego (Polna / Bitwy pod Płowcami)

10. Wojska Polskiego 40

11.  Wojska Polskiego 27, dz. nr: 96/2

12. Wojska Polskiego 36, dz. nr: 1/78

13. Wybickiego – przy stadionie

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

bachnabachna

0 0

Wolę pić cisowiankę z plastiku niż kranówkę z brudnych starych rur. Ile to się słyszy, że wykryli bakterie i ostrzegają przed piciem kranówki. Wolę nie ryzykować dla kilku złotych 23:27, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%