Zamknij

Gigantyczna lalka i zimowy karnawał w Sopocie

18:18, 18.02.2019 J.F Aktualizacja: 00:30, 20.02.2019

Gigantyczna lalka, której wizerunek utrwalony w gazecie z 1921 roku została zakupiona do zbiorów Muzeum Sopotu. Z tą wyjątkowych rozmiarów, ubraną w krynolinę damą, tzw. Teepuppe (w tłumaczeniu z niemieckiego - herbaciana lalka) wiąże się jeszcze jedna ciekawa historia, przypadająca właśnie na okres karnawału.

Karnawał w przedwojennym Sopocie należał do najważniejszych wydarzeń towarzyskich w mieście. W sezonie letnim największą popularnością cieszyły się: Sopocki Tydzień Sportu, kwiatowe korso w formie dekoracyjnego pochodu, wyścigi konne i przedstawienia w Operze Leśnej, natomiast zimą najwięcej emocji wśród mieszkańców i kuracjuszy wzbudzał trzydniowy karnawał organizowany na przełomie stycznia i lutego.

W sopockim karnawale czerpano z nowożytnych tradycji, kultywowanych do dziś w miastach Nadrenii. Podobnie jak w Kolonii, Bonn i Moguncji, również i w Sopocie organizowano przemarsze przez miasto w kolorowych przebraniach i przy dźwiękach radosnej muzyki. Świętowano nie tylko na ulicach, lecz także w kawiarniach i gospodach, a co zamożniejsi uczestniczyli w wystawnych hotelowych rautach. W licznych klubach i lokalach organizowano bale maskowe. Jedna ze znanych osób wcielała się w rolę „księcia karnawału”, który wraz z roztańczoną świtą przemierzał ulice miasta i odwiedzał bankiety, by wygłosić żartobliwe przemowy.

W 1921 roku gwiazdą sopockiego karnawału była herbaciana lalka, czyli właśnie Teepuppe. Na plakatach z reklamą karnawału umieszczono wizerunek lalki w rozkloszowanej falbaniastej sukni, przypominającej modne wówczas podgrzewacze do dzbanków. Dama w podobnym przebraniu przeszła też kilkakrotnie ulicami Sopotu otoczona grupą muzyków, by zaprosić mieszkańców do udziału w karnawale. Później pojawiła się ponownie na czele karnawałowego pochodu przebierańców, a jej widok wzbudził tak ogromne zainteresowanie sopocian, że po raz kolejny zaszczyciła swą obecnością letni pochód podczas Sopockiego Tygodnia Sportu. Pamiątką po tych wydarzeniach są do dziś plakat, fotografia i krótkie wzmianki w prasie.

zdjęcie: Orszak z Teepuppe towarzyszący obchodom Sopockiego Tygodnia Sopotu. Wycinek z gazety z 1921 roku. Zbiory Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu, ul. Poniatowskiego 8, Wtorek – Niedziela 10:00 – 16:00, facebook 

[DAWNY]1550619005940[/DAWNY]

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mania_annamania_anna

0 0

szkoda, że w dzisiejszych czasach nie ma takich ulicznych karnawałów. chyba się wybiorę do muzeum, żeby zobaczyć na żywo jak wygląda taka lalka. I pomyśleć, że takie rzeczy się działy w naszym Sopocie dawno temu;) 20:29, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%